Burulaş Bursakart
Burulaş Otobüs
Bursaray
1 Haziran 2024

Süresi Dolan Eşyalar Yardıma Muhtaç Kişilere Gidecek

 

BURULAŞ’a bağlı metro, deniz otobüsü, tramvay, şehirler arası ve şehir içi otobüslerini kullanan vatandaşlar, binlerce eşyayı geride bıraktılar.

 

Kayıp eşyalar arasında nişan elbisesi, takma diş, kol değnekleri, kablosuz kulaklıklar, cep telefonları gibi birçok eşya bulunmakta.

 

Osmangazi Metro İstasyonu Kayıp Eşya Bürosu’nda unutulan eşyalar, bir yıl boyunca sahiplerinin gelip almaları için saklanıyor. Yasal süre dolmadan alınmayan eşyalar ise çeşitli derneklere bağışlanarak yardıma muhtaç kişilere ulaştırılıyor.

 

 

“Eşyasını kaybeden yolcularımız başvuruda bulunarak eşyalarını geri alabiliyorlar. ”

Unutulan eşyalar yasal zorunluluk gereği bir yıl boyunca korunuyor. Kayıp Eşya Sorumlusu Hava Çetin, “BURULAŞ’a bağlı tüm ulaşım araçlarında unutulan eşyalar Osmangazi metro istasyonunda toplanıyor. Günlük, haftalık ve aylık olarak gelen eşyalar sınıflandırılarak muhafaza ediliyor. Eşyasını kaybeden yolcularımız başvuruda bulunarak veya telefon/mail yoluyla ulaşarak eşyalarını geri alabiliyorlar” dedi.

 

 

Çetin, mevsimsel olarak farklılık gösteren unutulan eşyaların bazen oldukça ilginç olduğunu belirtti. “Okul döneminde en çok çocuk kıyafetleri, yaz aylarında şapka, yağmurlu havalarda şemsiye, kış aylarında ise şal ve bere unutuluyor. Değerli takılar, saatler, cep telefonları, cüzdanlar ve kimlikler de sıkça karşımıza çıkıyor. İçinde olduğumuz için belki de artık hiçbiri şaşırtıcı gelmiyor. Ancak nişanlık, gelinlik, cansız manken ve tablolar gibi ilginç eşyalar da zaman zaman unutulabiliyor. Son olarak dikiş makinesi ve armut koltuk gibi eşyalar da bulundu. Vatandaşlarımız bazen dalgınlıkla eşyalarını unutabiliyorlar. Biz eşyaları bir yıl boyunca saklıyoruz ve beklenen süre dolmadığında, sahibi tarafından alınmayan her eşyayı değerlendiriyor ve belirli kurum ve belediyelere bağış yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 

BURULAŞ BASIN BÜLTENİ – 01.06.2024

×