Burulaş Bursakart
Burulaş Otobüs
Bursaray
17 Mayıs 2023

ENGELSİZ BURSA Uygulaması İle Ulaşımda Engelleri Birlikte Aşıyoruz.
Bursa’da toplu ulaşımda engelli bireylerin refakatçiye ihtiyaç duymadan şehir içi toplu taşıma araçlarını rahatlıkla kullanabilmelerini amaçlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘’ENGELSİZ BURSA’’ Uygulamasını hayata geçirmiştir.
‘Engelsiz Bursa’ BURULAŞ Ulaşım Hattı bağlantısı ve sanal refakatçi desteği ile engelli kullanıcıların daha güvenli seyahat etmesi amaçlanmıştır. ‘Engelsiz Bursa’ sadece engelli bireylere özgü bir uygulamadır. Özellikle Görme Engelli yolcularımızın herhangi bir bireye ihtiyaç duymadan toplu taşıma faaliyetlerini tek başlarına gerçekleştirebilmeleri için ‘Engelsiz Bursa’ mobil uygulaması hayata geçirilmistir.
Uygulamanın Çalışma Yöntemi;
Engelli bireyler uygulamaya girdiğinde bulunduğu konuma en yakın duraklar sıralanır. Yakın duraklar içerisinden biniş yapılacak durak bilgisi seçilir. Seçilen duraktan geçen hatlar listelenir. Binilecek hat seçilir. Seçilen hattın güzergahındaki durak listesi içinden inmek istenen durak seçilir. Seçimler tamamlandığında yolculuk başlar.
Uygulama sayesinde araç sürücüsüne Engelli yolcunun beklediği durak bilgisi gönderilmektedir.
İniş durağına gelmeden önce araç sürücüsüne Engelli yolcunun inmek istediği durak bilgisi gönderilerek uyarılmaktadır. Görme engelli yolcuya otobüs ile ilgili bilgi 4 durak önceden sesli olarak bildirilmektedir. Yolculuk esnasında anlık olarak duraklar uygulama üzerinden takip edilebilmekte ve iniş öncesi yolcu uyarılmaktadır.
Uygulamada bulunan Sefer saatleri alanı az gören ve total görme engelli olan vatandaşlar için özel renk ve fontlar seçilerek oluşturulmuştur. Favori Duraklar ve Favori Seferler alanı ile günlük rutin kullanılan bilgilere hızlı erişim imkanı sağlanmıştır.
Uygulamanın sunduğu SANAL REFAKATÇİ desteği ile Engellilerin yakınları da uygulama üzerinden otobüsün konumunu görebilmekte ve engelli yolcunun iniş durağı ile ilgili seçim yapmasına imkan vererek karşılaşılabilecek sorunların önüne geçilmektedir.
Görme Engelli vatandaşlarımız uygulamaya giriş yaptıktan sonra, Uygulama üzerinden kendisinin bulunduğu konuma istinaden en yakın duraklar listelenir. Listelenen yakın duraklar içerisinden bineceği durak bilgisi seçildikten sonra ilgili duraktan geçen hatlar arasından bineceği hat seçtirilmektedir. Sonrasında seyahat edeceği hattın güzergahındaki duraklardan inmek istediği durak bilgisi seçtirilmektedir. İlgili seçimler yapıldıktan sonra hatta çalışan araçlar arasından bineceği durağa en yakın aracın tespiti yapılarak Sürücü’ nün kontrol ekranında Engelli vatandaşımızın hangi durakta beklediğine ve hangi durakta ineceğine dair 4 durak önceden bilgi mesajı gönderilecektir.
‘Engelsiz Bursa’ Uygulamasına Apple Store ve Google Play üzerinden hızlıca Ulaşabileceğinizi, detaylı bilgi için 0850 850 99 16 numaralı Ulaşım Hattını arayabileceğinizi siz değerli vatandaşlarımıza bildirmek isteriz.

×