BursaRay Yolcu Bilgilendirme

Sistemin Amacı:

Araçların istasyonlara giriş ve çıkışlarını izleyerek sonraki istasyonlara varış zamanlarını hesaplamak, elde ettiği verileri Yolcu Bilgilendirme ekranlarında göstererek yolculara tahmini bekleme sürelerini aktarmak.

Donanım ve Yazılım:

Araç içi verici modülü: 78 adet aracın her iki kabininde olmak üzere toplamda 156 adettir. Araç sürücüsünün solunda ön cama yakın bir noktada konumludur. Araç dizilerinde lider aracın lider kabinindeki modül aktif durumdadır. Sadece bu modül veri gönderimi sağlar. Dizideki diğer araç ve kabinlerdeki verici modüller pasif durumdadır.

Haberleşme (istasyon) modülü: 38 istasyonda toplam 60 adet olup 22 istasyonda çift, 16 istasyonda tek modül bulunmaktadır. Modüller tek olan istasyonlarda kanopilerin en orta noktasında, çift olan istasyonlarda her iki ray hattında kanopilerin en uç kısmında bulunur. Kestel Etabında seferler başlamadığı için 14 adet modül pasif durumdadır.

Yolcu Bilgilendirme Ekranları: Şehreküstü İstasyonu gişe katı da dahil olmak üzere toplam 78 adettir. Ekranlar endüstriyel tip outdoor bilgisayarlardır. İki yüzünde özel yapım led ekranlar bulunur. Led ekranlar anti-reflekte temperli camlarla korunmaktadır.

Yazılım: Sistemin çalışmasını sağlayan yazılım İşletmemizde Bilgi Sistemleri Müdürlüğü tarafından yazılmıştır. Kontrol ve uygulama yine Bilgi Sistemleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Çalışması:

Sistemin çalışması 3 aşamalıdır.

1)      Araçlarda mevcut olan Wagenbus (seri haberleşme hattı) üzerinde dolaşan bilgilerden gerekli olanları (araç no, sefer no, varış yeri vb.) araç içi verici modül üzerinde toplanıp bir veri paketi oluşturulur. Yine aynı modül üzerine monte edilmiş düşük güçlü seri data aktarım antenleri ile kodlu olarak istasyonlardaki Haberleşme (istasyon) modüllerine aktarılır.

2)      İstasyonlarda konumlu Haberleşme modülleri üzerilerindeki seri data alışı yapan alıcı anten sistemleri, araç içi verici modülden gelen veriyi alarak mikro işlemcili bir devre ile mevcut network ağı üzerinden merkezdeki bilgisayarda bulunan Database’deki uygun hücrelere kayıt eder.

3)      Merkezde bulunan yazılım bu bilgileri Database hücrelerinden belirli zaman aralıkları ile tarayarak alır, tahmin işleminden sonra istasyonlarda bulunan Yolcu Bilgilendirme Ekranlarına görüntüler. Bu bilgiler yaklaşık 6 saniyede bir güncellenir.

Konumlandırma:

Tüm BursaRay İstasyonları