VizeMatik

Sistemin Amacı

Yolcuların aylık ve yıllık kartlarının geçerlilik tarihlerinin uzatılması.

Donanım ve Yazılım:

Kağıt para kabul edici ve para üstü veren ünite : Her vizematikte bulunup , kullanıcıların ödeme işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan makinedir. Yolcular ücretlerini bu makineye tek tek yatırarak ödemelerini tamamlarlar ve para üstünü yine aynı cihazdan alırlar.

Kart Okuyucu: Yolcuların kartlarını yerleştirdiği mekanizma.Yolcuların bilgileri BursaKart okuyucudan gelen bilgiler vasıtasıyla alınmaktadır.

Bozuk para kabul edici ünite: Her vizematikte bulunup , kullanıcıların ödeme işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan makinedir. Yolcular ücretlerini bu makineye tek tek yatırarak ödemelerini tamamlarlar.

Bozuk para kabul üstü veren ünite: Kullanıcının yatırdığı ücretin para üstünü bozuk para olarak verebilen ünitedir.

Temaslı ve temassız kredi kartı okuyucular: Yolcuların ödemelerini kredi kartı aracılığyla gerçekleştirebildikleri ünitedir. Temaslı ve temassız olarak iki çeşit ödeme tipi mevcuttur. Yolcular temaslı veya temassız(35 tl ye kadar olan işlemlerde geçerlidir) kart okuyuculardan birini seçerek işlemlerine devam edebilirler.

Yazılım: Sistemin çalışmasını sağlayan yazılım İşletmemizde Bilgi Sistemleri Müdürlüğü tarafından yazılmıştır. Kontrol ve uygulama yine Bilgi Sistemleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Çalışması:

Sistemin çalışması 5 aşamalıdır.

1)      Kullanıcı kartını BursaKart girişi yazan alana yerleştirir.

2)      Kullanıcının bilgileri kart numarası aracılığıyla veritabanından kontrol edilir ve ekrana getirilir.

3)      Eğer kullanıcı indirimli kart kullanıyorsa,gerekli sorgulamalar gerekli bakanlıklardan tamamlanır ve yolcu bilgilendirilir.Öğrenci ve öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı sorgusu,yaşlı kartları için TC Kimlik sorgusu yapılır.

4)      Tüm sorgulamalar başarıyla tamamlandıktan sonra yolcudan işlem ücreti istenir.

5)      Yolcu ödemesini başarıyla tamamladıktan sonra bilgi fişi ile birlikte kartını teslim alır ve işlemi tamamlanır.

Konumlandırma:

Şehreküstü İstasyonu(2 Adet), Bursaspor/Acemler İstasyonu, Üniversite İstasyonu