BursaRay'da yolculuk yapabilmek için gerekli ücreti ödemiş olarak geçmek zorunludur. Görevliler, serbest geçiş kartı olan veya Büyükşehir Belediye Meclis kararinca indirimli bilet hakki bulunan kişiler, bu haklarını kanıtlayan geçerli paso veya kartlarını, istenilmeden görevlilere göstermek zorundadır.

BursaRay istasyonlarında turnikelerden başlayan ve trenleri de kapsayan Kontrollü Alanda seyahat eden herkesin uyması gereken “Yolculuk Kuralları” aşağıda belirtilmiştir.

 1. BursaRay’la yolculuk yapabilmek için turnikelerden geçerli kart ile geçilmelidir. İndirimli veya ücretsiz kart kullananların sorulmadan görevlilere kimliklerini göstermeleri zorunludur.  
 2. Başkasına ait kart ile yolculuk yapmaya teşebbüs edenlerin kartları geri alınır.
 3. Ücretsiz veya indirimli kart geçiş hakları olmadığı halde geçme girişiminde bulunanlar uyarılarak kontrollü alana girmelerine izin verilmez. Bu kişiler davranışlarında ısrar ederlerse BursaRay güvenlik birimlerince emniyet güçlerine teslim edilir.
 4. 0-6 yaş arasındaki çocuklar, yanlarında ebeveynleri bulunmak kaydıyla ücretsiz seyahat edebilirler.
 5. İstasyon sınırları içinde ve kontrollü alanlarda ;
  • İnsan yaşamını tehlikeye sokacak davranışlarda bulunulamaz.
  • Uyuyarak ya da yaslanarak diğer yolcular rahatsız edilemez.
  • Bir yolcu için ayrılmış alandan fazla oturma yeri (engelliler dışında) işgal edilemez. Gürültü yapılamaz, yüksek sesle konuşulamaz.
  • Cep telefonuyla konuşurken diğer yolcular rahatsız edilemez.
  • İstasyon ve trenlerde yerlere çöp atılamaz.
  • Sarhoş ya da yolculuk yapmaya uygun olmayan durumda seyahat edilemez.
  • İzin verilen kişi, kurum ve kuruluşlar ile izin verilen yerler dışında, el ilanı, duvar afişi vb. asılamaz, dağıtılamaz. İzin verilen yerlerdeki ilan, duvar afişi vb. yayınlar çıkarılamaz, değiştirilemez, tahrip edilemez.
  • Toplu gösteri, yasadışı gösteri, propaganda ve konuşma yapılamaz.
  • Şans ve talih oyunu oynanamaz. Dilencilik yapılamaz.
  • Seyyar satıcılık ve bu amaca yönelik olarak her türlü pazarlama ve tanıtım faaliyetleri yapılamaz.
  • İzinsiz fotoğraf ve video çekimi yapmak yasaktır.
  • Genel ahlak kuralları dışında davranılamaz. Üçüncü şahıslara rahatsızlık verilemez.
  • BursaRay’ ın hiçbir araç, gereç, cihaz, oturma ünitesi vb. ekipmanına zarar verilemez. Böyle bir durumda Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği yasal işlem yapılır.
  • Engelli vatandaşlara, yaşlılara, hamile ya da bebekli bayanlara yer verilir, inerken ve binerken öncelik tanınır.
  • Trenlere binişlerde inen yolculara öncelik verilir.
  • Tren kapılarının çalışmasını engelleyici hareketlerde bulunulamaz.
  • Yürüyen merdivenler ve merdivenlerde; sağ taraf kullanılarak soldan geçişe izin verecek biçimde yolcu akışı sağlanır. Yolcu hareketini ve akışını engelleyecek davranışlarda bulunmak yasaktır. Hiçbir eşya yolcu hareketini engelleyecek biçimde taşınamaz.
  • Gişe katı, platform ve yasa gereği kapalı alanlarda sigara, puro, pipo ve benzeri tütün maddeleri kullanılamaz. 
  • Kontrollü alanlarda yolculuk amaçları dışında uzun süre oturulamaz, beklenemez.
  • Kontrollü alana, görme engellilere refakat eden köpekler ve önlemi alınmış kafeste taşınabilen evcil hayvanlar dışında, hiçbir hayvan sokulamaz.
  • Tüm yolcularımız, BursaRay görevlilerinin yolcu akışını düzenlemek, güvenliği sağlamak, acil durumlara müdahale etmek amacıyla yapacağı uyarılara, kendi can güvenlikleri için uymak zorundadır.

“GÜVENLİ” ve “EMNİYETLİ”  YOLCULUK İÇİN

 1. İstasyonlara ve kontrollü alanlara patlayıcı, yanıcı ve parlayıcı maddelerle girilemez ve bu maddelerle yolculuk yapılamaz.
 2. İstasyonlarda ve kontrollü alanlarda kesici ve delici iş aletlerinin, (ağaç testeresi, matkap vb.) kılıfında ve emniyete alınmış olması zorunludur.
 3. Uygun ve emniyetli bir şekilde ambalajı olmayan hiçbir akıcı, kırılabilir, dökülebilir sıvı ya da toz türü madde istasyonlara ve kontrollü alana sokulamaz.
 4. İstasyon Güvenlik Görevlileri şüpheli şahıs ve paketleri arama yetkisine sahiptir. Güvenlik aramasını kabul etmeyen şüpheliler istasyonlara ve kontrollü alana alınmaz ve emniyet makamlarına bildirilir.
 5. İstasyonlardaki acil durum çağrı cihazları ve yangın alarm sistemleri amacı dışında kullanılamaz.
 6. Trenlerdeki imdat kolu, kapı acil çıkış kolu ile yangın tüpleri amacı dışında kullanılamaz.
 7. İstasyonlarda platform kenarında bulunan sarı güvenlik şeridini ihlal etmek tehlikeli ve yasaktır.
 8. İstasyonlarda ray hattına inmek, karşıdan karşıya geçmeye çalışmak tehlikeli ve yasaktır.
 9. BursaRay’ın yer üstündeki çit ile çevrili güzergahına girmek ve yürümek tehlikeli ve yasaktır.
 10. İşletme dışı saatlerde tren, istasyon ve hat yakın çevresine girmek, saklanmak, uyumak ve beklemek yasaktır.
 11. İstasyonların ve trenlerin acil durum tahliyelerinde yetkililerce yapılan her türlü duyuru, verilen her türlü talimata uyulması can güvenliği açısından zorunludur.
 12. İstasyonlarda “GİRİLMEZ” levhası ile tanımlanmış olan teknik odalara ve bölümlere görevli, yetkili ve izin verilenlerin dışında girilmesi yasaktır.
 13. İstasyon sınırları içinde ve kontrollü alanda – bebek arabaları dışında – bisiklet, paten, kaykay vb. araçların kullanılması, bırakılması yasaktır.
 14. Bisikletli yolcularımız, BURULAŞ ’ın belirlediği zaman aralıklarında trenlerde yolculuk yapabilirler.
 • Hafta içi 06:30 – 10:00 saatleri arası ve 16:00 – 19:30 saatleri arası hariç, diğer saatlerde BİSİKLETLE  sisteme giriş yapabilir.
 • Cumartesi - Pazar günleri, okulların kapalı olduğu sömestr tatilinde ve yaz aylarında hafta içi de dahil olmak üzere saat sınırlaması olmadan BİSİKLETLE  giriş yapılabilir.
 • Katlanabilir bisikletler, katlandıktan sonra, saat sınırlaması olmadan giriş yapabilir.
 • Bir araçta sadece bir bisikletin olmasına izin verilir.
 1. Yolcuların – elde kolayca taşınabilir (en çok 25 Kg.) eşyalar dışında – yolcu hareketlerini engelleyebilecek büyüklükte (1/2 metreküpten fazla) koli, paket vb. eşyaları istasyona ve araca sokmaları yasaktır.

“SÜREKLİ” ve “KALİTELİ” HİZMET İÇİN

 1. BursaRay’da sunulan hizmetlere ilişkin görüşlerinizi iletirken, istasyonlarda bulunan “Şikayet-Öneri-Katkı” formlarını kullanınız. Şikayetinizle ilgili cevabın size ulaşabilmesi için adres bilgileri bölümünü mutlaka doldurunuz.
 2. Gişelerden bilet alırken yada BursaKart dolumu yaparken paranızın üstünü mutlaka kontrol ediniz, varsa yanlışlığı anında bildiriniz.
 3. BursaKart ile ilgili sorunlarınız için ŞEHREKÜSTÜ, ARABAYATAĞI, HAMİTLER ve ÜNİVERSİTE istasyonları  “Seyahat Kartları Ofislerine” başvurunuz.
 4. Bulduğunuz kayıp eşyaları ve maddeleri istasyondaki görevlilere teslim ediniz.
 5. Kayıp eşyalar, ertesi gün görevliler tarafından, BursaRay’ın OSMANGAZİ istasyonunda bulunan “Kayıp Eşya Bürosu”na gönderilir. Tel.No : 452 52 44 Dahili : 6600
 6. Kayıp eşyalar sahibine makbuz karşılığında teslim edilir.  Uzun süre saklanabilecek eşyalar “Kayıp Eşya Bürosu”nda 1 yıl süre ile saklanır. Sahibi başvurmazsa 1 yıl sonra satılıp geliri hayır kurumlarına bağışlanır. Uzun süre saklanamayacak yiyecek ve içecek gibi maddeler, kayıp edilen günün sonunda tutanak tutularak hayır kurumlarına teslim edilir yada imha edilir.
 7. Yangın, gasp, saldırı, taciz gibi yada acil sağlık müdahalesi gerektiren durumlarla karşılaştığınızda trenlerde “İmdat Kolu”nu, istasyonlarda “Acil Çağrı Cihazları”nı kullanınız ya da en yakın görevliyi uyarınız.
 8. BursaRay hizmetlerine ilişkin şikayet, istek, önerileriniz ve sorularınız için:
  • Web Adresi             : www.burulas.com.tr
  • E-Posta                   : burulas@burulas.com.tr
  • Telefon                   : 452 52 44
  • Ulaşım Hattı           : 0850 850 99 16