Yeni Nesil Vagonlar Bursa'ya Doğru Yola Çıktı

122ALMANYA'DA ÜRETILEN YENI NESIL VAGONLARDAN ILKI BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI'NE TESLIM EDILDI. YOLA ÇIKAN ILK VAGONUN 10 GÜN IÇINDE BURSA'DA OLMASI BEKLENIYOR.

ILK VAGONU TESLIM ALMAK IÇIN ALMANYA'YA GIDEN BASKAN ALTEPE, KALAN 29 VAGONUN DA BU YIL IÇINDE TESLIM ALINACAGINI KAYDETTI.

Bursa sehir içi ulasimina önemli bir katki saglayacak, yeni nesil 30 Bursaray vagonundan ilki, Baskan Altepe baskanligindaki Bursa heyeti tarafindan Almanya'da törenle teslim alindi. Yeni vagon, Almanya'dan karayoluyla Italya'ya, buradan da denizyoluyla Istanbul'a ulastirilacak. Rengi, tasarimi, ekonomisi, kapasitesi ve teknik özellikleriyle mevcut vagonlardan farklilik gösteren yeni nesil vagonlarin ilkinin 10 gün içinde Bursa'da olmasi bekleniyor. Kalan 29 vagonun teslimi ise 2011 yili içinde tamamlanacak.
 
Vagonlari üreten Alman Bombardier fabrikasinda gerçeklestirilen törende konusan Baskan Altepe, sehir içi ulasiminin en önemli araci olan vagonlarin ilkini teslim almanin mutlulugunu yasadiklarini belirtti. Toplam 30 vagondan ulasan yeni filonun 2011 yili içinde tamamlanip Bursa'da raya indirilecegini ifade eden Baskan Altepe, "Vagonlarin tamamlanip Bursa ulasiminda devreye alinmasi ulasimda çok büyük rahatlama saglayacak. Bilindigi gibi daha önce alinan vagonlar da Alman maliydi. Ancak, yine bir Alman firmasi olan Bombardier firmasina yaptirdigimiz yeni vagonlar teknik açidan çok üst düzeyde. Her türlü ulasim konforunu sagliyor" dedi.
"Sel nedeniyle gecikti"

Almanya'da Agustos 2010 tarihinde yasanan sel felaketi nedeniyle vagon tesliminin birkaç ay geciktigini de hatirlatan Baskan Altepe, "Birkaç aylik gecikmeyle de olsa yeni vagonu teslim almaktan mutluyuz. Üstlenici firma, sel baskininin ardindan önceligi bizim vagonlara verdi ve ilk olarak da Bursa vagonunu teslim etti. Bundan ötürü de ayrica mutluyuz" diye konustu. Vagonlarin devaminin bundan sonra her ay üçer dörder adet teslim edilecegini de ifade eden Baskan Altepe, "Yaz aylarinda Bursalilara konforlu bir ulasim saglamis olacagiz. Hatlar bir yandan doguya ve batiya uzanirken, diger yandan eksik olan vagonlarimizi tamamliyoruz. Önümüzdeki aylarda Bursaray üniversite etabinin tamamlanmasi ve yeni vagonlarin gelmesiyle birlikte Bursa ulasim sisteminde yeni bir takim planlamalar da yapacagiz. Bursaray'in ulasim sistemimizdeki agirligi daha da artacak. Su an günde 150 bin civarinda yolcu tasiyoruz. Yeni vagonlarla birlikte bu sayi 250 bin civarina yükselecek. Ilave Bursaray hatlarinin tamamlanmasiyla birlikte vagon artis oranindan daha yüksek oranda yolcu tasiyabilecegiz" diye konustu.
Rengiyle dikkat çekecek

Tasarim ve teknolojik donanim olarak önceki vagonlardan farkli olan yeni vagonlarin rengini Bursa yesili olarak belirlediklerini de ifade eden Altepe, "Bursa ile uyumlu olmasi için arastirmalar yapiyorduk. Çesitli fuarlarda araçlari inceledik ve en sonunda, fistiki yesile yakin olan bu renge karar verdik. Bizim bu rengi belirlememizden sonra Bombardier firmasina bu renk vagon siparislerinin arttigini ögrendik. Ilki Bursa sokaklarinda dolasacak Bursa yesili vagonlarin baska ülkelerce de tercih edilmesi bizi mutlu etti" dedi.

Öte yandan, yeni nesil 30 vagonun Bursa'ya ulasmasiyla birlikte toplam vagon sayisi 78'e ulasacak.
Yeni nesil ilk vagonun teslim töreninde konusan Bombardier firmasi Genel Müdürü Volker Eickhoff ise, 30 vagondan olusan filonun ilkini teslim etmenin mutlulugunu yasadiklarini söyledi. Kalan 29 araci da yilsonundan önce teslim etmeyi hedeflediklerini ifade eden Eickhoff, vagonlari Bursa sokaklarinda görmekten büyük mutluluk duyacaklarini kaydetti.
 
Ilk vagonu teslim alan Baskan Altepe ve Bursa heyeti, ilk sürüsü fabrika sahasinda gerçeklestirdi. Genel Sekreter Seyfettin Avsar, Genel Sekreter Yardimcisi Mustafa Altin, Danismanlar Taha Aydin ve Levent Fidansoy ile meclis üyelerinin katildigi törenin ardindan; Marsilya, Roterdam, Frankfurt ve Dortmunt gibi Avrupa'nin önemli kentlerine vagon üreten Bombardier'in üretim tesisleri gezildi. Baskan Altepe, üretim bandindaki yeni Bursaray vagonlarinin yapimini izledi. Baskan Altepe, Bombardier firmasi Rayli Sistemler Baskani Germar Wacker ve mühendislerinden çalismalarla ilgili bilgi aldi.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler