Ulaşım Filosu 13 Yaş Gençleşti

121BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI TARAFINDAN ALINAN 30 YENI OTOBÜS KENT IÇI TOPLU ULASIMA ENTEGRE EDILIRKEN, 5 YIL ÖNCESINE KADAR 15 OLAN ULASIM FILOSUNUN YAS ORTALAMASI 2'YE DÜSTÜ.

BASKAN ALTEPE, BIR TARAFTAN RAYLI SISTEM AGINI GENISLETIRKEN DIGER TARAFTAN KENT IÇI TOPLU TASIMADA KULLANILAN OTOBÜSLERI DAHA KONFORLU VE GÜVENLI HALE GETIRMEK IÇIN ÇALISMALARININ SÜRDÜGÜNÜ SÖYLEDI.

DEVLET BAKANI FARUK ÇELIK, BU TÜR YATIRIMLARLA INSAN ODAKLI HIZMET ÜRETEN KADROLARIN HAYALLERININ GERÇEKLESTIGINI KAYDETTI.

VALI SAHABETTIN HARPUT, BÜYÜKSEHIRE LAYIK HIZMETLERIN BIR BIR GERÇEKLESMESININ GURUR VERICI OLDUGUNU VURGULADI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi tarafindan alinan 30 yeni otobüs, düzenlenen törenle hizmete alindi. Yeni alinan otobüslerle 5 yil öncesine kadar 15 olan otobüs filosunun yas ortalamasi 2'ye kadar düstü.
 
Bursa'da ulasim sorununu radikal çözümler üreterek ortadan kaldirmayi hedefleyen Büyüksehir Belediyesi, rayli sistem yatirimlari hizla sürerken, kent içi ulasimda kullanilan otobüs filosuna 30 yeni araç daha takviye etti. Yeni alinan otobüslerin hizmete girmesi nedeniyle Burulas'ta tören düzenlendi. Törene Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe'nin yani sira Devlet Bakani Faruk Çelik, Vali Sahabettin Harput, Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, Gürsu Belediye Baskani Orhan Özcü, Büyükorhan Belediye Baskani Selami Selçuk, Harmancik Belediye Baskani Mustafa Çetinkaya, Il Genel Meclisi Baskani Nurettin Avci, AK Parti Il Baskani Sedat Yalçin ve çok sayida davetli katildi.
Büyük kentlerde çözüm kamuda

Törende konusan Baskan Altepe, nüfusu az olan kentlerde ulasim sorununun halk otobüsü ve minibüs gibi özel sektör unsurlariyla çözülebilecegini, ancak nüfusu milyonu asan kentlerde ise tek çözümün kamu yatirimlari oldugunu söyledi. Bu nedenle bütçenin yüzde 70'ini ulasim yatirimlarina ayirdiklarini kaydeden Baskan Altepe, "Rayli sistem yatirimlari özel sektörün üstlenemeyecegi kadar maliyetli. Bursaray'i üniversite ile bulusturacak Görükle hattini 3 ay içinde tamamliyoruz. Yine Emek hattini da yaz sonunda tamamlamis olacagiz. Bunun yaninda Kestel hattinin ihalesine de önümüzdeki ay çikiyoruz ve en kisa zamanda insa çalismalarina baslayacagiz. Artik kentin batisi ve dogusundaki vatandaslarimiz rayli sistemle kent merkezine gelecek ve yollarin yükü azalacak" dedi.
"Kar gözetmiyoruz"

Ulasim yatirimlarinin geri dönüsü olmadigini dile getiren Baskan Altepe, "Biz gerek yatirimlari yaparken, gerekse ücret politikasini olustururken kar gözetiyoruz. Sistem kendi kendini karsilasin bizim için yeterli. Tüm bu yatirimlari yaparken tek hedefimiz gelecek nesillerin daha rahat yasamalarini saglamak. Bu dogrultuda tekerlekli araçlarimizi da daha konforlu ve güvenli hale getirmek için gayret ediyoruz. Bugün hizmete aldigimiz 10'u körüklü, 30 otobüsümüzle Türkiye'nin en genç otobüs filosuna sahip oluyoruz. Bunun yaninda 2008 yilinda yüzde 50 olan bütünlesik kart sistemiyle verilen toplu tasima hizmetimizin oranini yüzde 60'a çikarmis oluyoruz" diye konustu.
Baskan Altepe, yeni alinan araçlarin AB normlarina uygun oldugunu, gaz saliniminin düsük oldugunu ve araçlarin engelli vatandaslarin kullanimi için rampa sistemiyle donatildigini da sözlerine ekledi.
"Insan öncelikli hizmetlerimiz sürüyor"

Devlet Bakani Faruk Çelik ise günümüzde hemen hemen tüm kentlerin ortak sorunu olan ulasimin, sehir içi, sehirlerarasi ve ülkeler arasi olarak ele alinmasi gerektigini söyledi. Bursa'nin 3 milyona yaklasan nüfusu ve kozmopolit yapisi nedeniyle sehirlerarasi baglantisinin da büyük önem tasidigini vurgulayan Bakan Çelik, "Bu dogrultuda Yenisehir Havaalanimiz günlük uçuslarini saglikli bir sekilde sürdürüyor.
Mayis ayinda temelini atacagimiz hizli tren de Bursa için büyük önem tasiyor. Hava sahasi açisindan Istanbul bugün bir merkez haline geldi. Dünyanin her tarafindan uçuslar gerçeklestiriliyor. Bu tür yatirimlarla insan odakli hizmet üreten kadrolarin hayalleri gerçeklesiyor. Türkiye her geçen gün yildizi daha da parlayan bir ülke oluyor" dedi.
"Büyüksehir layik hizmetler yapiliyor"

Vali Sahabettin Harput ise, Bursa'da her geçen gün Büyüksehir'e yakisir hizmetlerin devreye girdigini söyledi. Vali Harput, "Vatandaslarin büyük sehirde yasadiginin farkinda olacagi sosyal tesisler, oyun alanlari, yesil alanlar, parklarin yapilmasi, ulasimin saglikli isledigi ve herkesin rahat edecegi bir ortam saglamak tüm yöneticilerin tek hedefi" diye konustu.
"Türkiye'nin en genç filosu"

BURULAS Genel Müdürü Dr. Ali Kaya ise yeni ve modern toplu tasima sistemlerinin devreye girmesiyle 5 yil önce ortalama 15 yasinda olan belediye otobüs filosunun su an ortalama yasinin 2'ye düstügünü kaydetti. Bursa'nin Türkiye'nin en genç toplu tasima filosuna sahip bir kent haline geldigini ifade eden Kaya, "BURULAS 20 Mart 2006 yilinda otobüs isletimine baslamis olup, bugüne kadar yaklasik 125 milyon yolcu tasimistir. Kurulus amaci dogrultusunda yolcu odakli ve verimli bir toplu tasima sirketi olarak büyümektedir. Sektörde Türkiye'nin en verimli kamu isletmesi konumundadir" dedi.

Konusmalarin ardindan protokol üyeleri kurdele keserek, yeni otobüsleri hizmete aldi. Bakan Çelik ve Baskan Altepe, direksiyona geçerek körüklü otobüsün ilk sürüsünü yapti.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler