BursaRay Kestel Hattı İhaleye Çıkıyor

ed-generics-online.com

113BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI, KESINTISIZ VE KONFORLU ULASIMI KESTEL ILE BULUSTURACAK OLAN PROJENIN IHALESINI MART AYINDA GERÇEKLESTIRECEK.

BASKAN ALTEPE, IHALENIN ARDINDAN 1,5 AY IÇINDE ILK KAZMAYI VURMAYI VE IKI YIL IÇINDE DE PROJEYI TAMAMLAMAYI HEDEFLEDIKLERINI SÖYLEDI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi tarafindan bu dönem programda bulunmamasina gündeme alinan Bursaray Kestel Hatti'nin ihalesi Mart ayinda yapilacak. Kesintisiz ve konforlu ulasimi Kestel ile bulusturacak projenin en geç 2 yil içinde tamamlanmasi hedefleniyor.
 
Bursaray Görükle hatti ile emek hattindaki çalismalar hizla sürerken, rayli sistemi kentin dogu yakasi ile bulusturacak olan Kestel hattiyla ilgili çalismalar da son asamaya geldi. Bu dönem programda olmamasina ragmen gündeme alinan hattin proje çalismalari tamamlandi. Devlet Planlama Teskilati'ndan da onay alan projenin ihalesi Mart ayi içinde yapilacak. Ihalenin ardindan yasal beklemesinin tamamlanmasiyla ilk kazma vurulacak. Kentin dogusu ile batisini raylar üzerinden birbirine baglayacak olan projenin en geç 2 yil içinde tamamlanmasi hedefleniyor.
 
Köprüleri karayollari yapilacak
Bursaray'i Kestel'le bulusturacak olan 7 durakli 8 kilometrelik hat üzerinde bulunan 3 adet köprünün genisletme çalismalari Karayollari Bölge Müdürlügü tarafindan yaptirilacak. Bursa Büyüksehir Belediyesi de proje kapsaminda Esenevler mevkiine bir batçik yapacak.
 
Bir dönemde 17 kilometrelik hat
Yatirim bütçesinin yüzde 70'inden fazlasini ulasima, bunun da büyük bir bölümünü rayli sistem projelerine ayiran Büyüksehir Belediyesi, toplam 9 kilometre olan Görükle ve Emek hattina eklenecek olan Kestel hattiyla bir dönemde 17 kilometrelik rayli sistem projesini hayata geçirmis olacak. Bunun yaninda Cumhuriyet Caddesi'nde insaatina baslanan Nostaljik tramvay ile Heykel- Garaj hatlarinin da sisteme dahil edilmesiyle bir dönemde gerçeklesen rayli sistemin uzunlugu 24,5 kilometreyi bulacak.
 
Her köseye sorunsuz ulasim
Bursa genelinde zaman zaman yaptirdiklari anketlerde ulasimin birinci sorun olarak karsilarina çiktigini hatirlatan Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, ulasimin sorun olmaktan çikmasi için yogun bir mesai harcadiklarini kaydetti. Bursaray'in Kestel'e kadar uzanmasiyla kentin dogu yakasinda oturan vatandaslarin da konforlu ulasimi tercih edecegini belirten Baskan Altepe, "Bu projenin hayata geçmesiyle Ankara yolu üzerindeki yogunlugun da azalacagina inaniyoruz. Hedefimiz Mart'ta yapilacak ihalenin ardindan ilk kazmayi vurup bu projeyi de bir an önce Bursa'ya kazandirmak" diye konustu.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler