BURSARAY vagonları klimaya kavuşuyor

91BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYE BASKANI RECEP ALTEPE, BURSARAY HATLARINDA KULLANILAN MEVCUT 48 VAGONA KLIMA TAKILMASI IÇIN ÇALISMALARI DAHA ÖNCE BASLATTIKLARINI BELIRTEREK, ÖNÜMÜZDEKI YAZ VAGONLARDA SICAKLIKLA ILGILI BIR SORUN YASANMAYACAGINI SÖYLEDI.

BIR KLIMANIN VAGON ÜZERINE BIN 500 KILOGRAM ILAVE YÜK GETIRECEGINI KAYDEDEN BASKAN ALTEPE, BU NEDENLE KLIMA TAKILAN VAGONLARIN HEM SANAL HEM DE GERÇEK ORTAMDA BIR DIZI TESTTEN GEÇIRILECEGINI VURGULADI.


Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, hava sicakliklarinin mevsim normallerinin üzerine çikmasiyla birlikte hafif rayli sistemde klima bulunmamasi yönündeki sikayetlerin artmasi üzerine bu konuda yapilan çalismalari kamuoyuna aktardi. 8 yildir çalisan mevcut vagonlara klima takilmasina yönelik çalismalari bir yildir sürdürdüklerini ifade eden Baskan Altepe, "Mevcut vagonlarda klima yeri birakilmamis. Bundan dolayi çalismalar uzun sürdü. Çünkü bir klima vagon üzerine bin 500 kilogram ilave yük getiriyor. Klima takilan vagonlarin hem sanal hem de gerçek ortamda bir dizi testten geçirilmesi gerekiyor. Önümüzdeki yaz bu sorun yasanmayacak" dedi. Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, vatandaslardan gelen Bursaray vagonlarinda klima bulunmamasi yönündeki sikayetlerin artmasi üzerine Burulas Bursaray Isletme ve Bakim Merkezi'nde basin toplantisi düzenleyerek, mevcut vagonlara klima takilmasi yönünde sürdürdükleri çalismalar hakkinda bilgi verdi. Büyüksehir Belediyesi Baskan Danismanlari Mehmet Semih Pala ve Taha Aydin, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avsar, Genel Sekreter Yardimcisi Mustafa Altin ve Burulas Murahhas Üyesi Dr. Ali Kaya'nin da katildigi toplantida konusan Baskan Altepe, mevcut 48 vagona klima takilmasi yönündeki çalismalari bir yildir sürdürdüklerini söyledi. Klimalar takildiktan sonra kamuoyunu bilgilendirmeyi planladiklarini dile getiren Baskan Altepe, sikayetlerin artmasi üzerine bugüne kadar yapilan çalismalar hakkinda açiklama yapmayi uygun bulduklarini kaydetti.

Yeni gelecek 30 vagon klimali olacak
Sistemde halen kullanilan mevcut 48 vagonun alim ihalesinin 1998 yilinda yapildigi ve o günkü sartlarla klimasiz vagonlarin tercih edildigini dile getiren Baskan Altepe, "Bu o dönemki yönetimlerin de suçu degil. Çünkü çok az kaynaklarla büyük isler yapilmasi planlaniyor. O günkü yönetim de vagon maliyetini daha düsük tutup, sistemi genisletmeyi uygun bulmus. Yilsonunda 30 yeni vagonumuz gelecek ve bunlarin hepsi klimali. Bunun disinda bizim Bursa'da üretecegimiz araçlar da klimali olacak. Hem suanda yasanan sikintiyi asmak, hem de gelecek olan klimali vagonlarla mevcut vagonlar arasinda bir konfor farki olusmamasi için zaten vagonlara klima takilmasi konusu üzerinde bir yildir çalisiyoruz. Ancak bu vagonlarda klima olmadigi gibi gelecekte de klima takilabilecegi düsünülmemis. Bu nedenle klimali bu sisteme entegre etmek biraz zaman alacak" dedi.

"Vagonlara 1,5 ton ek yük gelecek"
Mevcut 48 aracin yolcu kompartimaninda isitma-havalandirma ünitesi bulundugunu ancak sicak havalarda bunun ihtiyaçlari karsilamadigini ifade eden Baskan Altepe, "Yolcu vagonu basina 20-24 kW gücünde bir klima ihtiyaci vardir. Ancak bu gücü temin amaciyla araç üzerine ilave bir yardimci konvertör takilmasi gerekmektedir. Araç tasarimi sirasinda yolcu klimasi öngörülmediginden, araç üzerinde yolcu klimasinin konacagi bir yer de birakilmamis. Yeni takilacak klima ve yardimci konvertör yaklasik olarak bin 500 kilogramlik ilave yük getirecektir. Bu yükün araç akslarina dengeli dagitilmasi gerekmektedir. Bu nedenle klimalar takildiktan sonra hem sanal hem de gerçek ortamda test sürüsleri yapilmasi gerekiyor. Çalismalarin 2-3 ay içinde tamamlanmasini hedefliyoruz. Önümüzdeki yaz vagonlarda sicaklik sorunu yasanmayacak" diye konustu.

4 milyon Euro'luk yatirim
Büyüksehir Belediyesi'nin yatirimlarinda aslan payini ulasimin aldigini hatirlatan Baskan Altepe, rayli sisteme 3 yilda 600 milyon TL yatirim yapacaklarini kaydetti. Mevcut araçlara klima takilmasi isinin de ek bir yatirim gerektirdiginin altini çizen Baskan Altepe, araç basina 75-80 bin Euro'luk bir yatirim yapilacagini toplam yatirimin ise 4 milyon Euro'yu bulabilecegini de sözlerine ekledi.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler