BURSARAY üniversite hattında test sürüşleri başladı

87BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI'NIN ULASILABILIR BIR KENT HEDEFI DOGRULTUSUNDA ÇALISMALARINI HIZLA SÜRDÜRDÜGÜ BURSARAY ÜNIVERSITE HATTI'NIN INSAATI TAMAMLANAN ALTINSEHIR, ERTUGRUL VE ÖZLÜCE ISTASYONLARINDA TEST SÜRÜSLERI BASLADI.
BÜYÜKSEHIR BELEDIYE BASKANI RECEP ALTEPE, ILK 3 ISTASYONDA EKIM AYI SONUNA KADAR YOLCU TASIMAYA BASLANACAGINI, ÖNÜMÜZDEKI YILIN ORTALARINDA ISE ÜNIVERSITEYE KADAR YOLCU TASINABILECEGINI SÖYLEDI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi, rayli sistem hattina 3 istasyon daha ekledi. Bursaray üniversite hattinin insaati tamamlanan Altinsehir, Ertugrul, Özlüce istasyonlarinda test sürüsleri basladi. Ilk test sürüsüne katilan Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, bu istasyonlarda Ekim ayi sonuna kadar yolcu tasimaya baslanacagini söyledi.
Kesintisiz ve konforlu ulasimi Uludag Üniversitesi ile bulusturacak olan Bursaray Üniversite etabinda çalismalar araliksiz sürürken, insaat çalismalari biten istasyonlarda test sürüsleri basladi. Hattin ilk üç istasyonu olan Altinsehir, Ertugrul ve Özlüce istasyonlarinda baslayan ilk test sürüsüne Baskan Altepe'nin yani sira Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avsar, AK Parti Il Baskani Sedat Yalçin ve AK Parti Nilüfer Ilçe Baskani Alpaslan Yildiz katildi. Küçük Sanayi istasyonundan baslayan test sürüsü kapsaminda Özlüce istasyonuna kadar giden vagon ayni güzergah üzerinden geri döndü. Altinsehir istasyonunda yüklenici firmanin yetkililerinden bilgiler alan Baskan Altepe, test sürüslerinin 2-3 ay sürebilecegini söyledi.
 
"Yilda 200 milyon TL'lik yatirim"
Halkin kesintisiz ve konforlu ulasimla biran evvel bulusmasi için insaati biten istasyonlarin hemen sisteme dahil edilecegini dile getiren Baskan Altepe, bir kentin saglikli ve yasanabilir olmasi için her kösesine ulasilabilir olmasi gerektigini vurguladi. Insanlarin evlerinden islerine ve okullarina giderken zaman kaybetmemesi ve herhangi bir stres yasamamalari için Büyüksehir Belediye bütçesinin üçte 2'sini rayli sistem yatirimlarina ayirdiklarini ifade eden Baskan Altepe, "Rayli sistemi kentin dogu, bati ve kuzeyine ulastirma hedefi dogrultusunda yilda yaklasik 200 milyon TL'lik yatirim yapiyoruz. Toplam 6 durakli Üniversite etabinin ilk üç istasyonunda Temmuz ayinda test sürüslerinin baslamasini hedef olarak belirlemistik. Yagislarin fazla olmasi ve hava muhalefetine ragmen gece gündüz çalisarak bu hedefimize ulastik ve test sürüslerini baslatiyoruz. Yaklasik 2-3 ay sürecek testlerin ardindan da Ekim ayi sonu gibi bu 3 istasyonda yolcu tasimaya baslanacak" dedi.
 
"Hedef üniversite etabini 6 ay içinde bitirmek"
Ayni hattin Yüzüncü Yil, Batikent ve Üniversite istasyonlarinda da çalismalarin hizla sürdügünü dile getiren Baskan Altepe, 6 ay içinde üniversite hattini tamamen bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Önümüzdeki yilin ilk yarisinda hem üniversite hem de Emek hattinda yolcu tasinmaya baslanmasini amaçladiklarinin altini çizen Baskan Altepe, bu iki hattin tamamlanmasiyla birlikte rayli sistem aginin 31 kilometreye ulasacagini, proje çalismalari tamamlanan Kestel hattiyla birlikte toplam hat uzunlugunun 39 kilometreyi bulacagini hatirlatti.

Yeni vagonlarin Kasim ya da Aralik ayinda Bursa'ya gelmeye baslayacagini ifade eden Baskan Altepe, "Vagonlar Bombardier firmasi tarafindan üretiliyor. Yilbasindan itibaren teslimat baslayacakti. Ancak yaptigimiz görüsmelerle Kasim ya da Aralik ayinda teslim edebileceklerini söylediler. Su anda 48 olan vagon sayimiz gelecek 30 yeni vagonla birlikte 78'e ulasacak" diye konustu.

Daha sonra vatman koltuguna oturan Baskan Altepe, kisa süre vagonu kullandi.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler