Minibüs ve dolmuşlara doğal çözüm

85BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYE BASKANI RECEP ALTEPE, RAYLI SISTEM AGININ GÖRÜKLE, MUDANYA, KESTEL VE TERMINAL BÖLGESINE KADAR ULASMASININ ARDINDAN VATANDASLARIN DOLMUS VE MINIBÜS GIBI ARAÇLARI TERCIH ETMEYECEGINI, BU ARAÇLARIN DA DOGAL OLARAK DIKEY HATLARDA YOLCU TASIMAYA BASLAYACAGINI SÖYLEDI.ATATÜRK STADYUMU'NDA YENILEME ÇALISMALARININ SON ASAMAYA GELDIGINI BELIRTEN BASKAN ALTEPE, YENI STADIN YAPILACAGI VELODROM'DA ISE TAHLIYE ISLEMLERININ ARDINDAN YIKIMLARIN BASLAYACAGINI BELIRTTI.REFERANDUMLA GELISMEKTE OLAN TÜRKIYE'NIN ÖNÜNDEKI TÜM ENGELLERIN KALDIRILACAGINI BELIRTEN BASKAN ALTEPE, BU KADAR ÖNEMLI BIR KONUNUN IKTIDAR-MUHALEFET ÇEKISMESINE DÖNÜSMEMESI GEREKTIGINI KAYDETTI.

Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, halkin kesintisiz ulasimini aglamak için sürdürdükleri hafif rayli sistem çalismalari tamamlandiginda, Kestel'deki bir vatandasin Görükle ve Mudanya'ya yolculugu aksamadan konforlu bir sekilde ulasabilecegini bu nedenle de dolmus ve minibüs gibi diger araçlara ihtiyaç duymayacagini söyledi.
 
Baskan Altepe, Olay TV'de yayinlanan Hasan Boztürk'ün sundugu Parantez programina konuk oldu. Ulasimdan, spor yatirimlarina ve yaklasan referanduma kadar bir çok konu hakkinda açiklamalar yapan Baskan Altepe, özellikle kentin dogu bölgesine tasimacilik yapan ve kaldirilmasi yönünde zaman zaman tartismalarin yasandigi minibüslerin, zaman içinde kendiliginden dikey hatlara yönelecegini ve rayli sistem güzergahinda trafigin önemli ölçüde rahatlayacagini belirtti.
 
"Deneme seferleri 31 Temmuz'da"
Rayli sistem agini Kestel, Görükle, Mudanya ve yakin bir gelecekte de Terminal bölgesine kadar uzatmayi amaçladiklarini dile getiren Baskan Altepe, kesintisiz ulasim için rayli sistemin büyük önem tasidigini kaydetti. Görükle etabindaki çalismalarin hizla sürdügünü ifade eden Baskan Altepe, bu hattaki ilk 3 istasyonda deneme seferlerinin 31 Temmuz'da baslayacagini ve gerekli konroller yapildiktan sonra da bu istasyonlarin sisteme dahil edilecegini vurguladi. Yil sonuna kadar da bu hat üzerindeki tüm istasyonlari tamamlayacaklarina dikkati çeken Baskan Altepe, önümüzdeki yilin ortasina kadar da Mudanya etabinin tamamlanacagini belirtti.
 
Kestel hattinin köprüleri Bakanliktan
Bu dönem programda olmamasina ragmen 8 kilometrelik Ketsel hatti ile ilgili projeleri de hazirladiklarini ifade eden Baskan Altepe, bu hat üzerindeki 3 köprünün genisletilmesiyle ilgili de önemli bir mesafe alindigini hatirlatti. Devlet Bakani Faruk Çelik ve Bursa Milletvekillerinin de gayretleri ile Ulastirma Bakanligi'nin bu hat üzerindeki köprüleri genisletmeyi kabul ettigini ve gerekli yatirimi programa aldigini kaydeden Baskan Altepe, "Ulastirma Bakanligi, gerekli talimatlari Karayollari Bölge Müdürlügü'ne verdi. Çalismalar basladi. Hedefimiz alti ay içinde burada da insaata baslamak ve basladiktan sonra 1,5 yil içinde bu hattimizi da tamamlamak" dedi.
 
Minibüs ve dolmuslara dogal çözüm
Kentin dogu yakasina yolcu tasiyan ve kamuoyunda kaldirilmalari yönünde zaman zaman tartismalarin yasandigi minibüslerle ilgili de açiklamalarda bulunan Baskan Altepe, "Rayli sistemin Görükle, Mudanya, Kestel ve yakin bir gelecekte de Terminal hatlarini devreye aldigimizda, vatandaslar minibüs, dolmus gibi araçlara ihtiyaç duymayacak. Çünkü Kestel'den binip, hem konforlu hem de ekonomik bir sekilde Görükle ve Mudanya'ya ulasabilecek. Baska araçlara ihtiyaç duyulmayacak. Diger araçlar da mecburen rayli sisteme dikey hatlarda yolcu tasiyacak. Sehri boydan boya geçen, batidan doguya uzanan hatlar olunca baska ulasim araçlari kullanilmayacak. Böylelikle sistem kendiliginden çözülmüs olacak" diye konustu.
Kent içi ulasim agina entegre edilecek tramvay hatlariyla ilgili çalismalar hakkinda da bilgi veren Baskan Altepe, ilk olarak Cumhuriyet Caddesi'nde uygulanacak nostaljik tramvay hatti ile ilgili çalismalarin kisa zaman içinde baslayacagini vurguladi. Baskan Altepe, bu hat ile birlikte cadde üzerindeki binalarin cephelerinin sagliklastirilacagini, tekel binasinin kaldirilarak yerine meydan yapilmasiyla da Kayhan, Reyhan, Çarsi ve Hanlar Bölgesi'nin tüm güzelligiyle ortaya çikacagini belirtti.
 
"Velodrom'da yikimlar 1 ay içinde basliyor"
Atatürk Stadyumu'nun yenilenmesi çalismalarinda son asamaya gelindigini ve 10-15 gün içinde çim serme isleminin tamamen bitecegini kaydeden Baskan Altepe, artik tamamen Velodrom'a yapilacak yeni stadyum projesine yogunlastiklarini vurguladi. Stadyumun yapilacagi alanda bulunan Oyak Renault ve Nilüfer Spor Kulübü ile Aticilik Ihtisas Kulüplerinin tahliyesi ile ilgili islemlerin devam ettigini açiklayan Baskan Altepe, "Tahliye islemleri tamamlandiktan sonra 1 ay içinde bölgede yikimlara basliyoruz. Gerekli zemin çalismalarini yaptiktan sonra da ihaleye çikacagiz. En kisa sürede ilk kazmayi vurup, 1,5 yil içinde de 44 bin kisilik yeni stadyumu Bursa'ya kazandirmak istiyoruz" dedi.
Bursaspor'un kullandigi Özlüce Tesisleri'nin geçtigimiz dönem Büyüksehir Belediyesi tarafindan yapildigini hatirlatan Baskan Altepe, yine Büyüksehir Belediyesi olarak bu dönem de Vakifköy tesislerini bastan sona yenilediklerini, Türkiye genelinde hiçbir kulübün Bursaspor'un imkanlarina sahip olmadigini kaydetti. Bursaspor'un sampiyon olarak bu imkanlari hak ettigini ifade eden Baskan Altepe, sadece Bursaspor'un degil kentteki tüm amatör spor kulüplerinin markalasmasi ve milli takimlara daha fazla oyuncu gönderebilmesi için bu dönem sonuna kadar 100'e yakin projeyi hayata geçirmeyi planladiklarini ifade etti.
 
"Referandumla Türkiye'nin önündeki engeller kalkacak"
AK Parti il ve üç merkez ilçede yapilan yönetim degisikligi ile ilgili bir soruyu da yanitlayan Baskan Altepe, sunlari söyledi:
"Önemli bir döneme giriyoruz. Önümüzde referandum var sonrasinda da seçim ortamina giriliyor. Bu süreçte Genel Merkez, teskilatlarla ilgili revizyona gitmek istedi. Teskilatlara hareket gelmesi ve çok daha aktif bir çalisma isteniyor. Çünkü insanlar geçmisi çok çabuk unutuyor. AK Parti 8 yil önce iktidara geldi ve çok isler yapti. Türkiye 8 yilda nerelerden nerelere geldi. Bunlar unutuluyor ve bunlarin insanlara hatirlatilmasi gerekli. Hatirlatilmasinda da teskilatlara önemli görevler düsüyor. Bu degisikligin Bursa'miz için hayirli olmasini diliyorum. Referandum Türkiye'nin önündeki engellerin kaldirilmasi, demokratiklesme ve sivillesme için büyük önem tasiyor. Aslinda bu bütün partilerin programinda var ancak is uygulamaya gelince her nedense iktidar-muhalefet kavgasina dönüstürülüyor. Referandumla, gelismekte olan Türkiye'nin önündeki engellerin kalkacagi unutulmamali. Halkimizin referandumda ülkenin gelecegi açisindan güzel bir sinav verecegine inaniyorum."


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler