TRAMVAY HATTINA PARK EDENLERE HAPİS CEZASI

11 KASIM 2015

BASIN BÜLTENİ

TRAMVAY HATTINA PARK EDENLERE HAPİS CEZASI 
 

BURSA – Heykel – Garaj tramvay hattı üzerine yapılan hatalı parklanmalar TCK’nın ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokma’ suçu kapsamında ele alınıyor. Bu eylemi işleyenler 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanırken, 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bir kişi 10 ay, 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bir kişi de 1 ay 20 gün hapis cezası aldı. Bu ceza 1000 TL para cezasına çevrildi.

Bursa’da kent içi toplu taşıma araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen Heykel – Garaj tramvay hattı, kısa zamanda en önemli ulaşım araçlarından biri haline gelirken, hat üzerine yapılan hatalı parklanmaların önüne geçebilmek için radikal bir adım atıldı. Her türlü uyarı ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen hat üzerindeki parklanmalarla baş edemeyen Burulaş, konuyu yargıya taşımaya başladı. Bursa 4’üncü ve 13’üncü Asliye Ceza Mahkemeleri’nde görülen iki davada, sanıklar kasıt ve taksirle işlenen, TCK’nın ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma suçundan yargılandı. 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme 10 ay hapis cezasına hükmetti. 13. Asliye Ceza Mahkemesi ise 1 ay 20 gün hapis cezası alan sanığın cezasını 1000 TL para cezasına çevirdi.

Tramvayın fren ve durma mesafesinin lastik tekerlekli araçlara oranla daha uzun olduğunu hatırlatan Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, “Bu nedenle demiryolu hattı üzerine park etmiş araç sürücüleri; geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine araçlarını park etmek suretiyle hem kendilerinin hem de üçüncü kişilerin mal ve canlarını tehlikeye atıyor. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre bu durum ‘Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu’ sayılarak, hem kasıt hem de taksirle işlenebilen suç olarak görülmektedir” dedi. T1 Tramvay hattına park yapılmaması konusunda Burulaş olarak vatandaşları sık sık bilgilendirdiklerini ifade eden Levent Fidansoy, “T1 Tramvay hattı üzerinde sürücülerin araçlarını park etmemesi noktasında uyarı tabelaları, pek çok el ilanlarıyla bilgilendirmeler gerçekleştirdik. Ancak tüm bu uyarı ve bilgilendirmelere karşın hat üstünde yapılan parkta son zamanlarda giderek artış yaşandığını gözlemledik. Bunun neticesinde halkın can ve mal güvenliğini ilgilendirmesinden dolayı hassasiyetle yaklaştığımız bu konuda Burulaş olarak, yasal mercilere başvurma kararı aldık ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na pek çok kez suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Duyarlılık bekliyoruz
Yapılan suç duyurularının 4’üncü ve 13’üncü Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından haklı bulunduğuna işaret eden Fidansoy, “Bu mahkemelerde bağlanan karar ile İpekböceği hattı üzerine park edilmesi; kasıt ve taksirle işlenen, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu sayılarak hüküm altına alındı” dedi. Fidansoy, “Vatandaşlarımız bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli ve bu davranışlardan kaçınmalıdır. Aksi takdirde, hem topluma hem de kendilerine verdikleri maddi veya manevi zararların dışında, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu nedeniyle hapis cezasına kadar cezalandırılabileceklerini unutmamalıdırlar” diye konuştu.


BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


Yayınlanma Tarihi : 11.11.2015
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler