Emek hattının temeli atıldı

39BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI'NIN BURSARAY C ETABINDAN SAGLANAN YÜZDE 36'LIK TASARRUFLA HAYATA GEÇIRECEGI EMEK HATTININ TEMELI TÖRENLE ATILDI, INSAATIN 20 AY IÇERISINDE TAMAMLANIP HIZMETE AÇILMASI PLANLANIYOR.

Büyüksehir Belediyesi tarafindan Görükle Üniversite hattindan saglanan yüzde 36 tasarruf ile projelendirilen Emek hattinin temel görkemli bir törenle atildi.
Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Mudanya Yolu Organize Sanayi Bölgesi Bursaray Istasyonu'nun yaninda gerçeklestirilen törende yaptigi konusmada, Bursa'nin sorunlarinin günden güne çözüme kavusturuldugunu belirtti.
Büyüksehir Belediyesi'nin 'ulastiran ulasim' hedefi ile kentte kesintisiz ulasimin saglanabilmesi için gereken çalismalari yaptigi kaydeden Baskan Altepe, "Bursa'nin en büyük sikintilarindan biri olan ulasim konusuna önem veriyoruz. Bursalilarin ulasimda rahat bir nefes almasini ve toplu ulasim hatlarindaki kördügümleri çözelim istiyoruz" dedi.
Baskan Altepe, göreve geldikleri andan itibaren birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, ulasimda kilit noktalardan olan otopark sikintisina da el attiklarini hatirlatti.
 
"Emek hattinin temelini kaynak artirmadan atiyoruz"
Ulasim yatirimlarinin en önemli adimin toplu tasim sistemleri olduguna isaret eden Baskan Altepe, "Bu yatirim gerçeklesmedigi takdirde Mudanya'ya ulasim daha zor olacakti. Kesintisiz ulasimda rayli sistem büyük önem tasiyor. Mevcut toplam 22 km rayli sistem hattimiz var. Önceki dönemde bunun ancak 5 kilometresi yapilmisti. Göreve gelince, seçim döneminde imzalari atilan 6,5 kilometrelik BursaRay C etabi, Üniversite hatti projesini masaya yatirdik. Projenin 150 m güneye kaydirilmasi degisikligi sonucu elde edilen yüzde 36'lik tasarrufla bugün para vermeden, kaynak artirmadan Emek hattinin temelini atiyoruz. Bu önemli bir kazanim" diye konustu.
 
Emek'ten sonra hedef Gürsu ve Kestel
Daha az parayla daha iyi hizmetler yapmaya özen gösterdiklerini dile getiren Baskan Altepe, iki istasyonlu 2 bin 300 metrelik hattin en kisa sürede tamamlanmasiyla rayli sistem projesinde 9 km'ye ulasacagini söyledi. Emek hattinin ardindan Gürsu ve Kestel hatlari için de proje hazirliginin sürdügünü hatirlatan Baskan Altepe, bölgedeki 3 köprünün genisletilmesi ve Kestel hattinin yapilmasiyla rayli sistem hattinin 17 kilometreye ulasacagini belirtti. Baskan Altepe, Kestel'in ardindan hafif rayli sistemi Terminal ve Mudanya'ya da ulastirmak için çalismalar yapilacagini sözlerine ekledi.
Bursa'nin gelecegi için planlanan çalismalarda somut adimlar attiklarini söyleyen Baskan Altepe, Gürsu Kavsagi'nin 10 gün sonra tamamlanacagini, tramvay hattinin Santral Garaj'dan baslatilacagini kaydetti. Atatürk Caddesi'nin yayalara terk edilmesinin de projeleri arasinda yer aldigina dikkati çeken Baskan Altepe, "Bursa, çok özellikli bir kent. Binlerce yillik tarihi temsil eden Bursa'yi ayaga kaldiriyoruz. Bursa'ya zaman kaybettirmiyoruz. Tüm çagdas kentlerde olan hizmetleri Bursa'ya da yapacagiz. Atacak çok adimimiz var. Sizlerin de desteklerinizle bu döneme çok hizmetler sigdiracagiz" dedi.
 
"Tünelin isigi görünüyor"
AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, Bursa'nin yasadigi nüfus artisi ve büyüme ile Türkiye'nin 4. büyük kenti haline geldigini hatirlatti. Çakmak, "Bu gidisle Bursa, Izmir'i de geçecek. Sanayi kenti olusumuz, hizli göç alma, çarpik kentlesme ve trafik sikintisi kentin sorunlari arasinda yer aliyor. Bursa büyüyor, hizmetlerimiz ayni hizla devam ediyor. Yerel yönetimlere güveniyoruz" dedi.
Törene gelmeden önce Karayollari ile görüstügünü belirten Çakmak, "Bursa'nin önemli bir sikintisinda tünelin isigi görünüyor. Mezitler de önümüzdeki yil açilacak gibi görünüyor" seklinde konustu.
 
"Bursa cazibe merkezi"
Vali Sahabettin Harput ise Bursa'nin zengin bir kent oldugunu belirterek, "Cazibe merkezi olan Bursa'nin gelecek yillarda daha iyi bir noktaya ulasmamasi için hiçbir engel yok. Bursa nasil tarihinde Osmanli'nin kurulmasina lokomotif olduysa, Türkiye Cumhuriyeti'nin muasir medeniyet seviyesine çikarilmasi noktasinda da lokomotif konumundadir. Tüm planlarimizi o hedefe yönlendirmek zorundayiz" seklinde konustu.
Harput, "Avrupa yaslaniyor ve yasli insanlar daha saglikli yasamak, bu tür yerlere gelmek istiyorlar. Bursa bu yüzden o insanlarin da ilgi odagi haline gelecektir" dedi.
 
Emek hatti 20 ay sonra hizmete baslayacak
Emek hattinin insaat islerini TEWET ile birlikte yürütecek olan Yapi Merkezi Yönetim Kurulu Baskani Emre Aykar da konusmasinda projenin detaylari ile ilgili bilgiler verdi. Aykar, "BursaRay sözlesmemiz kapsaminda güzergahin tüm uygulama projeleri, sanat yapilari, demiryolu alt ve üst yapisi, enerji temini, katener, sinyalizasyon, haberlesme ve kontrol sistemleri gibi tüm insaat ve elektromekanik isleri ile isletmeye alma isleri gerçeklestirilecektir. Emek hattina ait 2 bin 300 metrelik güzergah üzerinde de bin 350 metre hemzemin hat, 350 metre aç-kapa tünel ve 300 metre de yarma yapilari yer almaktadir. Bu hattaki Emek 1 yari gömülü ve Emek 2 de hemzemin istasyon olarak insa edilecektir" seklinde konustu.
Aykar, Emek hattinin 20 ay sonra tamamlanacagini sözlerine ekledi.
 
Baskan Altepe'ye tesekkür baskan
Konusmalarin ardindan Emek hattinin temeli atilirken günün anisina içerisinde Cumhurbaskani Abdullah Gül ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan ile projede emegi geçen kisilerin isimlerin yazili bulundugu kagit bir tüp içerisine yerlestirilerek temel harcina konuldu.
Yapi Merkezi Yönetim Kurulu Baskani Emre Aykar ile Yönetim Kurulu Baskanvekili Köksal Anadol'da konusmalarin ardindan Baskan Altepe ile Vali Harput'a Emek hattinin temelinin atilmasi nedeniyle ani tabagi hediye etti. AK Parti Bursa milletvekilleri Mehmet Altan Karapasaoglu, Hayrettin Çakmak, Mehmet Emin Tutan, Mehmet Tunçak, Mehmet Ocakden, Ali Kul ve Ali Koyuncu ile AK Parti Il Baskani Nagip Vardar, Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, Yildirim Belediye Baskani Özgen Keskin, Mudanya Belediye Baskani Hasan Aktürk ve Kestel Belediye Baskani Yener Acar, BURULAS Genel Müdürü Dr. Ali Kaya'nin da hazir bulundugu törene, çok sayida vatandas da katildi. 
 


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler