Fidansoy: “Olayın nedenleri araştırılıyor”

Fidansoy: “Olayın nedenleri araştırılıyor”

18 AĞUSTOS 2014

BASIN BÜLTENİ

Fidansoy: “Olayın nedenleri araştırılıyor”
- BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, Emir Sultan deniz otobüsünün Mudanya-Bursa/Kabataş-İstanbul seferi sırasında Armutlu yakınlarında camının patlamasının nedenlerinin araştırıldığını söyledi.
- Fidansoy, “Camın neden patladığı henüz tespit edilemedi, olayın nedenleri araştırılıyor” dedi.
- Emir Sultan gemisi, 2008 model ve Hong Kong’dan satın alınan Türkiye’deki en genç gemi olma özelliğini taşıyor.

BURSA – BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, BUDO Mudanya İskelesi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, dün akşam 18.45’de Mudanya’dan İstanbul’a hareket eden Emir Sultan deniz otobüsünde yaşanan olayların nedenlerinin araştırıldığını söyledi.

BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, dün saat 18.45’de Bursa Mudanya BUDO İskelesi’nden İstanbul’a hareket eden Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi’ne (BUDO) ait Emir Sultan gemisinin Armutlu yakınlarında camının patlaması ve devamında yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. BUDO Mudanya İskelesi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Fidansoy, Makine Enspektörü Erol Kaymak ve Güverte Enspektörü Mehmet Şahin ile birlikte yaşananları anlattı.

“Uçak camından daha dayanıklı”
BUDO’ya ait Emir Sultan adlı geminin tüm kontrollerinin yapılmasının ardından 17 Ağustos Pazar günü Bursa’dan İstanbul’a doğru hareket ettiğini belirten Fidansoy, “Emir Sultan gemisi 18.45’de Mudanya’dan hareket ettikten sonra 19.32’de Armutlu yakınlarında bilinmeyen bir nedenle camı patlıyor. Dünyanın en iyi üreticilerinden Hollandalı Daimen firmasının üretimi olan bu geminin camında meydan gelen patlama çok şaşırtıcı. Çünkü bu cam, uçakların camlarından daha dayanıklı ve mukavemeti bulunan bir cam. Camın neden patladığı henüz tespit edilemedi ama araştırılıyor” dedi.

“Denizin kötü sürprizi”
Fidansoy, olayın neden kaynaklandığının araştırıldığını belirterek, “Bu camın patlaması, ancak kalas vb. bir cismin çarpmasıyla yaşanabilecek bir durumdur. Bizler de bunun üzerinde duruyor, olayı araştırıyoruz. Marmara Denizi’ndeki ani değişiklikler nedeniyle bu tür durumlar yaşanabiliyor. Bu olayın kesinlikle Marmara Denizi’nin kötü sürprizi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bildiğiniz gibi İstanbul tarihinde ilk hortum geçen haftalarda yaşandı ve bu hortum Haliç Tersanesi’nde büyük hasar oluşturdu. Bizim yaşadığımız durum da hala sürprizlere açık ama yine de camın patlamaması lazımdı. Nedenlerini araştırıyoruz” diye konuştu.
Kırılan cam parçalarını basın mensuplarına gösteren Fidansoy, “Bu üzücü olayı yaşayınca Daimen’in satış müdürüyle görüştüm. Onlar da şaşkınlar ve böyle bir olayın firma tarihinde daha önce yaşanmadığını söylediler” dedi.

“Olayın kaynağı hız değil”
Fidansoy, olayın hızla da alakası olmadığını belirterek, “Literatürde deniz hızı standardı durgun suda 28 mil, dalgalı suda 10 – 15 mildir. Olayın yaşandığı anda BUDO Emir Sultan gemisinin hızı ise 12 – 13 mil olarak tespit edildi. Yani hızdan da kaynaklanan bir olumsuzluk söz konusu değil” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en genç gemisi
Geminin kırık camının onarıldıktan sonra sefere başlayacağını belirten Fidansoy, 2008 model Emir Sultan gemisinin Hong Kong’dan satın alınan Türkiye’deki en genç gemi olduğunu belirterek, bundan sonraki en genç geminin ise 2007 model olduğunu hatırlattı.

Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler