Raylı Ulaşım Otosansite Ulaştı

19 MART 2014 BASIN BÜLTENİ

RAYLI ULAŞIM OTOSANSİTE ULAŞTI

-       BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KESİNTİSİZ VE KONFORLU ULAŞIMI KENTİN DOĞUSU İLE BULUŞTURMAK AMACIYLA BU DÖNEM PROGRAMDA OLMAMASINA RAĞMEN HAYATA GEÇİRDİĞİ BURSARAY KESTEL HATTININ İLK DÖRT İSTASYONU, BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ’IN DA KATILDIĞI TÖRENLE YOLCULU SEFERLERE BAŞLADI.

-       KESİNTİSİZ VE KONFORLU ULAŞIM AĞINA KENTİN DOĞU YAKASINDAKİ MİMAR SİNAN- ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ, HACIVAT, ŞİRİNEVLER VE OTOSANSİT İSTASYONLARI DA EKLENDİ.

-       BAŞKAN ALTEPE, KESTEL HATTININ AYNI ZAMANDA BURSA’DA BİR DÖNEM İÇİNDE PROJELENDİRİP, İHALE EDİLEN VE UYGULAMASI TAMAMLANAN İLK HAT OLMASI NEDENİYLE DE ÖNEM TAŞIDIĞINI SÖYLEDİ.

-       BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ, BELEDİYELERİN İSTANBUL, ANKARA, KAYSERİ, KONYA’DA DA HİZMETLER ÜRETTİĞİNİ BELİRTEREK, “HERKES BİR GAYRET İÇİNDE AMA EMİN OLUN Kİ BURSA’DAKİ HİZMETLER ONLARI ÇOKTAN GEÇMİŞ DURUMDA. BU GAYRETLİ HİZMETLERDEN DOLAYI BAŞKANIMIZI KUTLUYORUM. ALLAH ONDAN RAZI OLSUN” DEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturmak amacıyla bu dönem programda olmamasına rağmen hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının ilk dört istasyonu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle yolculu seferlere başladı. Kesintisiz ve konforlu ulaşım ağına kentin doğu yakasındaki Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler Ve Otosansit İstasyonları da eklendi.

Bursa’nın demir ağlarla örülmesi hedefiyle 9 kilometrelik Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ardından konforlu ulaşımın kentin doğu yakası ile buluşturulması amacıyla hayata geçirilen 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattının ilk 4 istasyonunda yolculu seferler başladı. Arabayatağı istasyonundan itibaren 8 bin100 metrelik geliş gidiş hattın ilk 4 istasyonunu oluşturan 5 bin 175 metrelik Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Milletvekilli Mustafa Öztürk, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle raylı sistem ağına dahil edildi.

Ankara yolunun çehresi değişti

Bursaray Kestel hattının, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştiren özel bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu projeye başlarken, ‘kentin batısında ne varsa doğusunda da olacak’ demiştik. Birçok kişi inanmadı. Ancak gerek istasyon imalatları, yürüyen merdivenleri, asansörleri ile istasyonlarımız son derece modern bir şekilde inşa edildi. Buradaki imalatların batıdaki istasyonlarda aşağı hiçbir tarafı yok hatta fazlası var. Bu proje ile kentin doğusuna kalite geldi. Şuan da 4 istasyonumuzu hizmete açıyoruz. Önümüzdeki hafta iki istasyonu daha devreye alıp Kestel Kavşağı’na ulaşmış olacağız. Bu yeni istasyonlarla birlikte günlük yolcu kapasitemiz 350 bine ulaşmış oluyor. Sefer sıklığını önce iki katına sonra da 3 katına çıkardığımızda günlük 1 milyon yolcuya hizmet vermiş olacağız. Çevre imalatlarıyla birlikte 120 milyon TL’ye mal olan bu yatırımla, bizden önce 22 kilometre olan raylı sistem ağına 26 kilometre daha eklemiş oluyoruz. Ne mutlu ki söylediğimizde birilerinin inanmadığı raylı sistemde Kestel’e de ulaştık. Alnımızın akıyla çıktık” dedi.

Engelleyen değil hizmeti yapanlar hedefe ulaştı

Merkezi hükümetin ulaşımdan eğitime, sağlıktan enerjiye kadar her alanda yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin artık parlayan bir yıldız haline geldiğini ifade eden Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla da Bursa’nın 26 dalda Türkiye’ye örnek, 6 dalda da dünyaya örnek olduğunu kaydetti. Yıllardır gerçekleşmeyen eserlerin gerçekleştirmek, çözülmeyen sorunları ortadan kaldırmak için yoğun bir gayret içinde olduklarının altını çizen Başkan Altepe, “Hizmet bizim işimiz. Biz hizmet etmesini biliriz, diğerleri engel olmasını bilirler. Tramvay hattı, teleferik, çevre yolu otoban, stadyum, belediye binası yaparız, onlar engellemeye çalışırlar. Ancak onlar hedeflerine ulaşamazlar, hizmeti yapanlar hedefine ulaşır ve Bursa hizmetlerle buluşur” diye konuştu.

“Bursa İstanbul ve Ankara’yı çoktan geçti”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da eğitimden sağlığa kadar her alanda kamu yatırımlarının Bursa’da da hız kesmeden devam ettiğini ve Bursa’ya yaptıkları yatırımın 12 katrilyona yaklaştığını söyledi. Bursa’nın tüm hizmetlere layık bir kent olduğunu ifade eden Arınç, “Bize düşen hizmet etmektir. Görevdeki hükümet, hizmetkar bir hükümettir. Bununla halkımızdan destek alıyor, karşılığını da fazlasıyla veriyoruz. Başımız dik alnımız açık. Yüzde 50 oyun hakkını fazlasıyla vermek için gece gündüz çalışıyoruz. Allah yolumuzu ve bahtımızı açık etsin. Yaptığımız kamu yatırımları kadar belki de daha fazlası Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Sayın Başkan 5 yıl içinde yapılanlar bakımından, gerçekten Türkiye’de ilk olma bakımından büyük başarıya sahip. Bu hizmetlerin büyük bir kısmını İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri de yapıyor. Herkes bir gayret içinde ama emin olun ki Bursa’daki hizmetler onları çoktan geçmiş durumda. Bu gayretli hizmetlerden dolayı Başkanımızı kutluyorum. Allah ondan razı olsun” dedi.

“Herkes bu değişimin farkında olmalı”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yeni projelerinin de çok güzel olduğunu ve Bursa’da yaşanan değişimi herkesin fark etmesi gerektiğini dile getiren Arınç, “Başkanımız şehir içi ulaşımda cesur ve başarılı. Herkesin dudak büktüğü, ‘Bu da olmaz’ dediği, mazeretler öne sürdüğü her konuda haklı olduğunu ispatlıyor. Bunların her biri 25- 30 milyonluk büyük işler.  Bunun 10’da, 20’de birini yatırım için harcayamayan belediyeler vardı. Her şeyi devletten beklerlerdi. Başkanımız hem kamu kaynağını iyi kullanıyor hem de yatırım üretiyor. İmkanları azami verimlilik içinde kullanıyor. Çalışkan, dürüst insanları taltif etmek gerekir. Siz değer kıymet verirseniz o insanlar daha başarılı çalışmalar yapar. Sizin duyduğunuz güvene layık olmaya devam ederler. Ben böyle bir hizmeti kentin doğusuyla buluşturduğu için Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibini kutluyorum” diye konuştu.

“Bursa için bereketli gün”

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da sabah saatlerinde 75 yataklı Orhangazi Devlet Hastanesi’nin temelini attıklarını, bu açılışın ardından da Keles İlçe Devlet Hastanesi ile Nilüfer’deki Bursa’nın en büyük spor salonu 7 bin 500 koltuklu spor salonunu hizmete açacaklar


Yayınlanma Tarihi : 25.3.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler