Metro ve tramvay işletmeleri Bursa’da buluştu

soydaily.com

Manşet: Metro ve tramvay işletmeleri Bursa’da buluştu!

TÜRSİD İşletme Komisyonu 3. toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD), İşletme Komisyonu’nun üçüncü toplantısını Bursa’da gerçekleştirdi. Burulaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen program çerçevesinde raylı sistem işletmelerinin yöneticileri bir araya geldi. Sektörün erişilebilirliğin ve hizmet kalitesinin geliştirilmesi konularının ele alındığı programın sonunda, sektörün sorunlarına etkin çözümler üretebilmek için kurulan çeşitli çalışma gruplarının çalışmalarını devam ettirmeleri yönünde bir dizi kararlar alındı.

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD) üyeleri Bursa’da bir araya geldi. 28-29 Kasım tarihlerinde Burulaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya ve Samsun şehirlerinin raylı sistem işletmecisi şirket ve idarelerinin işletme departmanı yöneticilerini bir araya getiren TÜRSİD İşletme Komisyonu Toplantısı, samimi ve sıcak bir ortamda geçti. Programın ilk gününde kurumların işletme bazında yaşadığı gelişmeler, yenilik ve tecrübeler, sunumlar karşılıklı soru cevaplarla gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasında ev sahibi kurum Burulaş’ın Genel Müdürü Levent Fidansoy, TÜRSİD’den beklentilerini dile getirirken, Bursa’da yapılan raylı sistem çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu. Ardından komisyonun çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan Burulaş İşletme Müdürü ve TÜRSİD İşletme Komisyonu Başkanı Bülent Atak, özellikle meslek standartlarının hazırlanmasıyla ilgili süreçlerde görev alan üyelere üstün gayretleri dolayısıyla teşekkür etti.

İşbirliği vurgusu!

Üyelerinin genç olmasına rağmen TÜRSİD’i oluşturan kurumların dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten TÜRSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun, kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması, Türkiye standartlarının belirlenmesi, yerli sanayinin oluşturulması ve desteklenmesi, yatırımlar için gerekli finansman arayışlarına rehberlik edilmesi için derneğin işletmecilerle işbirliğine devam edeceğini ifade etti.

Burulaş İşletme Kontrol Merkezi Şefi Serdar Çavuş Burulaş’ın son altı ayda gerçekleştirdiği T1 Tramvay Hattı, Helitaksi, istasyonlardaki modernizasyon çalışmaları ve yapımı devam eden hatlardaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İşletme Şefi Mehmet Karakaya, Konya’da son dönemlerde yapılan raylı sistem gelişmeleri olarak 60 adet yeni tramvay aracının alınması ve test sürüşlerine başlanması, yeni Adliye Tramvay Hattı’nın yapımı, Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma ile tramvay ve otobüslerde tüm bankaların temassız kartlarının kullanılmaya başlanması, gelecekteki raylı sistem hatlarının belirlenmesi için yeni tamamlanan ulaşım ana planı ve Konya Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında yapılan sözleşme ile Konya’daki demiryolu hattının Banliyö Hattı olarak işletilmesi gibi gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

İstanbul Ulaşım İşletme Müdürü Abdullah Özcanlı, son zamanlarda artan yolcu ölümleri ve intihar girişimleri sonucunda ilave güvenlik önlemleri alınmasının ve platform kayar kapıların gündemlerine geldiğini belirtti. Şirketin tasarruf çalışmaları kapsamında sürücüsüz metronun kaçınılmaz hale geldiği dile getiren Özcanlı, Üsküdar-Ümraniye Hattının ve bundan sonraki metroların sürücüsüz olarak tasarlandığını ve bu konuda bir prensip oluştuğunu kaydetti.

Hedef: Erişilebilirlik ve Hizmet Kalitesini Arttırmak!

Toplantının ikinci bölümünde İstanbul Ulaşım Stratejik Planlama ve Hizmet Geliştirme Şefi Enis Hemedoğlu, Avrupa Birliği’nin toplu taşıma sektörüne özgü standardı olan EN 13816 Toplu Taşımacılıkta Hizmet Kalitesi Standardı hakkında katılımcılara detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Hemedoğlu, sunumunda özellikle EN 13816 standardının raylı sistem işletmeciliğinde uygulanabilirliği, hizmet kalitesi kriterlerinin tanımlanması, hedeflerin belirlenmesi, ölçüm sistemleri ve belgelendirme süreçleri gibi konuları ele aldı.

Kentiçi raylı sistem işletmecilerinin yakın gelecekte çözüme kavuşturması gereken öncelikli konuların başında engellilerin erişimi geliyor. TÜRSİD İşletme Komisyonu’nun üçüncü toplantısına özel olarak katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişebilirlik Daire Başkan Vekili Dr. Deniz Çağlayan Gümüş, “Engelliler ve Erişebilirlik Mevzuatı” konulu bir sunum yaptı. Sunumunda 5378 sayılı Engelliler Hukukunda Kanun, Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği ve valiliklerde oluşturulan Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının yapacağı uygulamalar hakkında bilgi veren Gümüş, raylı sistemlerde engelliler için yapılması gereken çalışmalara değindi.

Yoğun ve verimli geçtiği bildirilen programın ilk gününde, yine sektörde karşılaşılan bazı sorunlara çözüm üretmek için alt çalışma gruplarının faaliyetleri detaylı bir şekilde ele alındı. Ayrıca üyelerin TÜRSİD web sitesini daha aktif kullanarak sektörde yapılan gelişmeler hakkında haberler yayınlamaları gerektiği vurgulandı.

Kentiçi Raylı sistemlerde Türkiye Standartları!

Türkiye standartları oluşturulacak kentiçi raylı sistem işletmelerinde verilen hizmetlerin bir standarda kavuşturulmasını hedefleyen TÜRSİD’in, sektörde ortak bir terminoloji geliştirebilmek ve karşılaşılan sorunların üstesinden daha etkin şekilde gelebilmek için üyeler arasında maksimum işbirliği ve koordinasyon prensibine göre çalışacağı belirtildi. 28 Kasım Perşembe günü düzenlenen TÜRSİD İşletme Komisyonu 3. toplantısında alınan kararlar şöyle:

Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler