Hüdavendigar Gemisi Mudanya'ya Demir Attı

 Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Norveç’ten alınan 319 yolcu kapasiteli Hüdavendigar isimli deniz otobüsü, Tuzla Tersanesi’ndeki bakımların tamamlanmasının ardından Mudanya Limanı’na demir attı. Gemiyle ilgili son eksikliklerin giderildiğini belirten BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, hat izni alındıktan ve belgeler tamamlandıktan sonra 2 hafta içinde seferlerin başlayabileceğini söyledi.

 

Özelleştirmenin ardından İDO’da yaşanan esnek tarifelerine yönelik olarak artan tepkiler üzerine Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımını sağlamak amacıyla çalışma başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Norveç’ten alınan 319 yolcu kapasiteli Hüdavendigar isimli deniz otobüsü, İstanbul Haydarpaşa Liman İşletmesi’ndeki gümrük kontrollerinin ardından Tuzla Tersanesi’nde bakıma alınmıştı. Boya ve bakım işlemleri de tamamlanan gemi, Mudanya Limanı’na demirledi. Hüdavendigar gemisini Mudanya´ya yanaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, birkaç işlemden sonra gemiyle ilgili eksikliklerin tamamlanmış olacağını kaydetti. Geminin ithalatını Haydarpaşa´dan gerçekleştirdiklerini ve Tuzla´da bakıma aldıklarını ifade eden Fidansoy, "Geminin altı ve üstü tamamen boyama işleminden geçirildi. Gövdesinin alt kısmı, Burulaş´ın vagonlarında olduğu gibi yeşil renkte. Üst kısmı ise beyaz renkte. Bugün ya da yarın gemiye, Büyükşehir Belediyesi-BURULAŞ ve BUDO´nun yazıları yazılacak" dedi. Gemide seyir güvenliğiyle ilgili eksikliklerinin bulunduğunu ve eksiklikleri hızla tamamladıklarını belirten Fidansoy, "Can simitleri takılı değildi, bakımdan geliyorlar. Onlar da tamamlandıktan sonra gemiyle ilgili eksiklikler tamamen giderilmiş olacak" diye konuştu.

 

Deniz seferleri yapmanın formalite gerektiren bir iş olduğunu, özellikle yeni şirket kurulduktan sonra çok sayıda yerden izin alınması gerektiğini ifade eden Fidansoy, bunlarla ilgili çalışmalar yaptıklarını, 4 ayrı danışman şirketin BUDO için belgeler hazırladığını belirtti. İskele binalarının da tamamlanmak üzere olduğunu, Mudanya İskelesi´nde turnikelerin takıldığını belirten Fidansoy, İstanbul´da bulunan başka bir ekibin de Kabataş İskelesi´nde çalışmaları hızlandırdığını vurguladı. Herşey tamamlandığında internet üzerinden bilet almanın mümkün olacağını kaydeden Fidansoy, "Çok modern bir işletme olacak. 2 hafta içerisinde herhangi bir eksiğimiz kalmayacak. Hat izni aldıktan ve belgelerimiz tamamlandıktan sonra seferlere başlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. 


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler