Yerli Tramvay Türkiye İçin Övünç Kaynağı


- ÇALISMA VE SOSYAL GÜVENLIK BAKANI FARUK ÇELIK, BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI’NIN DANISMANLIGINDA ÜRETILEN YERLI TRAMVAYIN TÜRKIYE IÇIN ÖVÜNÇ KAYNAGI OLDUGUNU SÖYLEDI.

BURSA – Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Faruk Çelik, Bursa Büyüksehir Belediyesi’nin danismanliginda üretilen yerli tramvayin Türkiye için övünç kaynagi oldugunu söyledi.

Çesitli temaslarda bulunmak üzere Bursa’da bulunan Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Faruk Çelik, Bursa Büyüksehir Belediyesi’nin danismanliginda üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayini Burulas sahasindaki test pistinde inceledi. Beraberindeki Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe ile birlikte tramvayin içini geçen Bakan Çelik, proje danismanligini yürüten Taha Aydin’dan tramvayin teknik özellikleri hakkinda bilgiler aldi. Vatman koltuguna da oturan Bakan Çelik, bir süre tramvayi kendisi sürdü.

Türkiye için övünç kaynagi
Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe’nin görevi geldigi ilk günden beri yerli tramvay konusunu dillendirdigini hatirlatan Bakan Çelik, “Tabi biz çogu zaman ‘baskanimiz hayal ediyor’ falan dedik. Ama bugün bunun bir hayal degil, gerçek oldugunu gördük. Bu teknolojinin sanayiciyle bulusturulmasi noktasinda baskanimizin büyük emegi oldugunu biliyorum. Bu Türkiye için bir övünç kaynagi. Hem Bursa ve Türkiye ulasiminda hem de uluslararasi boyutta yer bulabilmesi çok önemli. Basta Büyüksehir Belediye Baskanimiz olmak üzere emegi geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Yakinda caddelere çikacak
Bursa’nin her alanda kendi markalarini üretebilecek güçte oldugunu ifade eden Baskan Altepe ise, Bursa’nin en önemli gücünün sanayi oldugunun altini çizdi. Bu gücü yerli tramvay konusunda çok iyi kullandiklarini kaydeden Baskan Altepe, “Firma, üretim konusunda tüm belgelerini de aldi. Artik istegi ülkede ihalelere girebilecek. Bursa’nin bu gücü sayesinde Türkiye rayli sistem sanayiinde 6’nci ülke, üretimi yapan firma da 7’nci firma oldu. Yakinda bu araçlari Türkiye ve Avrupa caddelerinde görebilecegiz. Hedefleri olan bir Türkiye için bu tramvay üretiminin iyi bir baslangiç olmasini temenni ediyorum” diye konustu.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler