Asırlık Rüya Heykel- Garaj Hattında Gerçekleşiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından konforlu ulaşımı kent merkezi ile buluşturmak amacıyla projelendirilen Heykel- Garaj (T1) Tramvay Hattı’nın temeli törenle atıldı. Bursa’ya çağ atlatmaya çalıştıklarını ve tramvay projesiyle ilgili tüm onayların alındığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Burada 100 yıllık hayal gerçekleşiyor. Bunu engellemeye çalışmak züldür, ayıptır. Gerçekten Bursa’yı seven destek olur, köstek olmaz” dedi.

 

Bursa’da ulaşım sorununu tüm çağdaş dünya kentlerde olduğu gibi raylı sistem yatırımlarıyla çözmekte kararlı olan Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Kestel hattında yoğun çalışmalar devam ederken, kent merkezi için de tarihi bir adım attı. Bursa’da ilk kez 1904’te gündeme gelen kentin demir ağlarla örülmesi fikri doğrultusunda 1924 yılında imzalanan son sözleşmede belirlenen 4’ü mecburi, 5’i tercihli olmak üzere 9 elektrikli tramvay hattından ilkini Cumhuriyet Caddesi’nde hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6,5 kilometrelik Heykel – Garaj tramvay hattının temelini de törenle attı. Bursa için tarihi bir önem taşıyan temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra AK Parti Milletvekili İsmet Su, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, belediye bürokratları ve çok sayıda davetli katıldı.

Engellemeye çalışmak ayıptır


Gelişmiş ülkelerin 100 yıl önce hayata geçirdiği ve günümüzde de geliştirerek kullanmaya devam ettikleri toplu ulaşım sistemlerini Bursa’ya getirdiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yıllarca denenen sistemleri kente kazandırdıklarını, yeni bir icat çıkarmadıklarını vurguladı. Özellikle kent içi tramvay hatlarının engellenmesine yönelik girişimleri anımsatan Başkan Altepe, “Bu proje ile ilgili Anıtlar Kurulu onayları ve DLH onayları alındı. Buna rağmen projede bir eksik aramanın anlamı yok. Biz Bursa’ya çağ atlatmaya çalışıyoruz. Burada 100 yıllık hayal gerçekleşiyor. Bunu engellemeye çalışmak züldür, ayıptır. Gerçekten Bursa’yı seven destek olur, köstek olmaz” dedi.

Demir ağlarla örüyoruz
 

Seçim öncesi Bursa’yı demir ağlarla öreceklerini ve Yıldırım’dan Nilüfer’e kadar kentin çağdaş ve kesintisiz ulaşımla buluşturulacağının sözünü verdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, geçen dönem 5 kilometrenin altında raylı sistemin kazandırıldığı Bursa’ya, Heykel- Garaj hattı ile birlikte 26,5 kilometrelik hattı bir dönemde kazandıracaklarını kaydetti. Heykel- Garaj hattı ile entegre olarak planlanan Kanal boyu, Terminal ve eski Yalova yolu hatlarıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Altepe, bu tempoyla giderlerse Terminal hattı ile ilgili çalışmaları da bu dönem başlatabileceklerini müjdeledi.

Kısa zamanda tamamlanacak
 

Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad caddesi güzergahının trafik yoğunluğu açısından sıkıntılı bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Altepe, çalışmaları kısa zamanda bitirip, vatandaşlara ve sürücülere fazla bir sıkıntı yaşatılmayacağını vurguladı. Projeyi 10 aydan daha kısa zamanda bitirmek için gerekli her türlü çalışmayı önceden yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Raylar ve gerekli teknik malzemelerle ilgili siparişleri daha önceden vermiştik. Raylarımız gelir gelmez de inşaatı başlattık. Biz Bursa’ya zaman kaybettirmek istemiyoruz” diye konuştu.


Bursa’nın kara, hava ve deniz yolu ulaşım ağının genişlemesi için yoğun çalışma içinde olduklarını hatırlatan Başkan Altepe, kara ulaşımında genişletilen ve yeni açılan yol uzunluğunun 330 kilometreye ulaştığını, deniz ulaşımında ise iskelelerle ilgili sözleşmelerin imzalanmak üzere olduğunu ve kısa zamanda Bursa- İstanbul arasında yolcu taşımaya başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Çözümün tek yolu toplu ulaşım


AK Parti Milletvekili İsmet Su da Bursa’da kent içi ulaşım sorununun toplu ulaşım olmadan çözülmesinin mümkün olmadığını yaşayarak gördüklerini belirterek, “Buna rağmen ‘Toplu taşıma olmasın’ demeyi gündemimizden çıkarmalıyız. Büyükşehir Belediyemizin kent içi toplu ulaşım yatırımlarının yanında genel bütçeden yapılan şehirlerarası ulaşım yatırımlarının faydasını çok yakıda göreceğiz. İstanbul- Bursa- İzmir Otoyolu’nun Bursa’ya neler getireceğini, yüksek hızlı tren projesinin Bursa’ya ne kazandıracağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Trafik rahatlayacak


Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Büyükşehir Belediyesi ana hatlardaki ulaşım sorununa çözüm üretirken, kendilerinin de özellikle parklanma sorununu köklü çözüme kavuşturduklarını kaydetti. 5 yılda 5 otopark hedefi ile yola çıktıklarını ve bunlardan 4’ünü tamamladıklarını dile getiren Dündar, “Ancak yeni talep ve ihtiyaçlarla bu sayı 9’a çıktı. Bunun yanında çıkmak sokaklar ve yeni caddelerin açılması yönündeki çalışmalarımız sürüyor. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan tramvay hattı da özellikle merkezdeki ulaşımı rahat bir konuma getirecek” diye konuştu.
Projenin yüklenicisi İspanyol Comsa SA Şirketinin Türkiye Başkanı Antonio Blanko ise çalışmalarında esnaf ve vatandaşları minimum seviyede etkilemeye özen göstereceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve beraberindeki protokol üyeleri, hattın temelini attı. Başkan Altepe, Milletvekili İsmet Su ve ilçe belediye başkanları daha sonra raylardaki ilk vidayı sıktı.

Heykel-Garaj hattı


Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad caddesi güzergahı boyunca 13 istasyon yer alacak. 1 atölye binası, 2 depo yolu, 2 atölye yolu, 15 makas, 1 kruvazman, 3 trafo binası imalatı gerçekleştirilecek. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı ile kesişen bölgede özel raylı sistem çalışması yapılacak. Acil durumlar için uygun yerlere 4 adet cep hatları da projelendirildi. Proje kapsamında; kazı-dolgu ve altyapı drenaj sistemlerinin oluşturulması, ray döşenmesi, istasyonların inşası, kataner sistemi mevcut trafik sinyalizasyonuyla uyumlu sinyalizasyon sistemleri ve scada sistemlerinin yapılması ile tramvay araçlarının bakım-onarımı için atölye binası yapılacak. 


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler