Nostaljik Tramvayın Yıldırım Etabına Kazma Vuruluyor

153CUMHURIYET CADDESI´NDE 50 KURUSA YOLCU TASIYAN NOSTALJIK TRAMVAYIN KENDISINI AMORTI ETTIGINI BELIRTEN BASKAN ALTEPE, INCIRLI CADDESI´NDEKI YENI ETAP INSAATININ 4 AYDA TAMAMLANACAGINI, SEHRIN ESKI DOGU SINIRI ILE TARIHI ÇARSI ARASINDA ULASIMIN TRAMVAYLA SAGLANACAGINI SÖYLEDI
 
BURSA (IHA) - Bursa´da trafige kapatilan Cumhuriyet Caddesi´nde ulasimi saglayan nostaljik tramvay hattinin Yildirim´a uzatilmasi için kazma vuruluyor. 4 ayda insa edilecek yeni hatla günlük 2 bin olan yolcu sayisi 7 bine çikacak. Tramvayin kendini amorti ettigini belirten Baskan Recep Altepe, Gökdere´deki tramvay merkezinin daha estetik görünüme kavusturulacagini, kentin eski dogu siniri olan Emirsultan ve Yildirim arasindaki bölge ile Unesco miras listesine girmesi beklenen Tarihi Hanlar Bövlgesi´ne ulasimin daha kolay olacagini bildirdi.

Bursalilar tramvayi çok sevdi. Kimisi basinda hatira fotografi çektiriyor, bazisi ucuz ulasim için onu kullaniyor, bir çok kimse de Gökdere´den Zafer Plaza´ya eski günleri yaad etmek için 50 kurusa yolculuk yapiyor. Günde 2 bin kisi tasiyan tramvayin ilgi görmesi üzerine Büyüksehir Belediyesi, hatti 2,5 kilometreye çikarip Incirli Caddesi´ne kadar ulastirmaya karar verdi. Baskan Recep Altepe, önümüzdeki günlerde yeni hat için bir temel daha atacaklarini belirterek, "Hanlar Bölgesi Unesco tarafindan dünya kültür miras listesine aldirmaya çalistigimiz bir bölge. Vizyon bölgemizde eski model tramvaylar çalistiriliyor. Amacimiz Cumhuriyet Caddesinin trafige kapanmasi, tramvayin aksesuar olarak ulasimi saglamasi. Hedefimizde devami var. Hatti 2,5 kilometre kadar rahat uzatabiliyoruz. Davutkadi Semti´nde tarafimizdan restore edilip kültür merkezine dönüstürülecek hamamin bulundugu çinaralta bölgesine kadar tramvay gidecek" dedi.

Temeli birkaç güne atacaklarini, insaatin da 4 ayda bitirilecegini kaydeden Baskan Altepe, "Insaat süresi daha kisa ancak raylarin temini uzun sürüyor. Ilave trafo ve makas baglantilari yapilacak. Sonbahar´da Davutkadi´ya ulasmis olacagiz. Günlük yolcu sayimiz 7 bine çikacak. Bursalilar Zafer Meydani´ndan Davutkadi´ya kadar kolay ve çevreci bir sekilde ulasacak" diye konustu

Insaat sirasinda Incirli Caddesi trafige kapanmayacak, toplu tasima araçlari yerine burada tramvay kullanilacak. Tramvay sadece bir seridi kullanacak, lastik tekerlekli araçlar ise 3 serit üzerinden ulasimlarini saglayacak. Ayrica yeni insaat kapsaminda Gökdere´deki merkez bina daha estetik ve bölgeye uyumlu bir hale getirilecek.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler