Çağdaş Ulaşım Kestel'e Uzanıyor

143BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI, BURSARAY KESTEL HATTININ IHALESINI KAZANAN ÖZTIMURLAR ORTAK GIRISIMINE YER TESLIMINI YAPTI.

BASKAN ALTEPE, DÖNEM BASINDA BELIRLEDIKLERI BURSA'YI DEMIR AGLARLA ÖRME HEDEFI DOGRULTUSUNDA ÇAGDAS ULASIMI KESTEL'E KADAR UZATMANIN MUTLULUGUNU YASADIKLARINI SÖYLEDI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi tarafindan yaptirilacak olan Bursaray Kestel Hatti'nin ihale süreci tamamlandi. Ihaleyi kazanan Öztimurlar Ortak Girisimi'ne yer teslimi yapilirken, Baskan Altepe, dönem basinda belirledikleri Bursa'yi demir aglarla örme hedefi dogrultusunda önemli bir adim attiklarini söyledi.
 
Bursaray Görükle ve Emek hatlarinda insaat çalismalarinda son asamaya gelinirken, çagdas ve konforlu ulasimi kentin dogusuyla bulusturacak olan Kestel hattinda da ihale süreci tamamlandi. Ihaleyi kazanan Öztimur Yapi Proje Insaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Sirketi ve Öztimurlar Insaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Sirketi Ortak Girisimi ile Büyüksehir Belediyesi arasinda sözlesme imzalandi. Burulas Toplanti Salonu'nda düzenlenen törende konusan Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, ihaleyle ilgili yasal sürenin tamamlanmasinin ardindan hiç zaman kaybetmeden yer teslimini yaptiklarini belirterek, 1.5 yil içinde hatti tamamlamayi hedeflediklerini söyledi.
Bursa'nin gelecegi için tarihi proje

Kent nüfusunun her geçen gün artmasina paralel olarak ulasimin da en önemli sorunlarin basinda geldigini dile getiren Baskan Altepe, gelecekte ulasim sorunu yasanmamasi için rayli sistem yatirimlarinin büyük önem tasidigini söyledi. Çagdas ve konforlu ulasimin Kestel'e kadar uzatilmasinin kentin gelecegi açisindan tarihi bir önem tasidigini hatirlatan Baskan Altepe, "Önümüzdeki ay üniversite hattini tamamliyoruz. Yil sonuna kadar Emek hatti da tamamlanmis olacak. Göreve gelir gelmez Bursa'yi demir aglarla örecegimizi söylemistik. Iste bu hedef dogrultusunda programda olmamasina ragmen Bursaray'i Kestel'e kadar uzatacak hattin proje çalismalarini tamamlamistik. Simdi ihale süreci de tamamlandi. Ihaleyi kazanan firma hemen ise baslayip, gece gündüz çalisacak. Isin süresi 600 gün ancak biz bunu 1,5 yil içinde bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.
Ulasim yatirimlarinda Bursa farki

Kisi basina rayli sitem yatirimlarinda Bursa'nin ilk sirada geldigini dile getiren Baskan Altepe, Istanbul, Ankara ve Izmir'de rayli sistem yatirimlarinin Ulastirma Bakanligi'na devredildigini, Bursa'nin bu alanda da farkini göstererek kendi yatirimlarini kendi yaptigini kaydetti. Mevcut 22 kilometrelik kullanilan rayli sistem hattina bu dönem sehir içi hatlarla birlikte 26 kilometre daha ilave yapmayi amaçladiklarini ifade eden Baskan Altepe, "Rayli sistemle ilgili ilk proje yatirimlarini baslatan rahmetli Teoman Özalp baskanimizdan bugüne kadar yapilan çalismalara imza atan tüm baskanlarimiza sükranlarimi sunuyorum. Aramizda olmayanlari rahmetle aniyorum. Kentin batisi Görükle ile dogru Kestel arasi yaklasik 31 kilometre. Biz bu iki uç noktayi raylarla birbirine baglaniyoruz. Böylece dünyanin en uzun metro hatlarindan birini yapmak bize nasip oldu. Bir dönem içinde ihalesi yapilip, bitirilen bir hatti da biz gerçeklestirmis olacagiz" diye konustu.
Yerli kaynaklarla yapiliyor

Kestel hattinin Iller Bankasi'ndan saglanan krediyle yapilacagini vurgulayan Baskan Altepe, bu konuda kendilerine destek veren Iller Bankasi yöneticilerine tesekkür etti. Hattin teknik özellikleri hakkinda da bilgiler veren Baskan Altepe, 4 Nisan'da yapilan ihale için yerli ve yabanci 16 firmanin dosya aldigini ve 12 firmanin ihaleye katildigini belirtti. Muammen bedeli 106 milyon 309 bin TL olan projenin sözlesme bedelinin ise 71 milyon 963 bin TL oldugunu kaydeden Baskan Altepe, 8 kilometre uzunlugundaki hat insaati kapsaminda 7 istasyon, 1 batçik, 1 bakim merkezi, 3 trafo ve 1 depo sahasi yapilacagini açikladi.

Kestel Belediye Baskani Yener Acar, Gürsu Belediye Baskani Orhan Özcü, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avsar'in da hazir bulundugu törende Baskan Altepe ile Öztimur Yapi Proje Insaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Sirketi sahibi Mehmet Öztimur ve Öztimurlar Insaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim sirketi sahiplerinden Mesut Öztimur arasinda sözlesme imzalandi.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler