Davutkadı, Tramvay Hattıyla Hanlar Bölgesine Bağlanıyor

142BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI, CUMHURIYET CADDESI'NDEKI TRAMVAY HATTINI INCIRLI CADDESI BOYUNCA DAVUTKADI'DAKI DÖKÜMHANE HAMAMI'NA KADAR UZATIYOR.

BASKAN ALTEPE, TURISTIK AMAÇLI OLARAK BASLATILAN TRAMVAY HATTININ UZATILMASIYLA AYNI ZAMANDA VATANDASLARIN GÜNLÜK ULASIM IMKANLARININ DA SAGLANACAGINI SÖYLEDI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin tarihi çarsi ve hanlar bölgesine ayri bir deger kazandirmak amaciyla hayata geçirdigi Cumhuriyet Caddesi tramvay hatti, Incirli Caddesi bosunca Davutkadi Dökümhane Hamami'na kadar uzatiliyor. Baskan Altepe, ilave yatirimlarla turistik amaçli olarak hayata geçirilen tramvay hattinin ayni zamanda vatandaslarin günlük ulasim ihtiyaçlarini da karsilayacagini söyledi.
 
Kent merkezini rayli sistemle tanistiran Cumhuriyet Caddesi tramvay hatti, Büyüksehir Belediyesi tarafindan Davutkadi'ya kadar uzatiliyor. Faaliyete geçmesinin ardindan kisa sürede vatandaslarin yogun ilgisiyle karsilanan tramvay, turistik amacinin yaninda simdi de bölge halkinin günlük ulasim ihtiyaçlarini karsilayacak. Hat, Gökdere meydaninda mevcut hattin sonundan baslayarak Incirli Caddesi boyunca Davutkadi'daki Dökümhane Hamami'na kadar 1123 metre uzatilacak. Yeni hatla tramvay hattinin uzunlugu 2350 metreye ulasacak.
4 ayda tamamlanacak

Yeni hattin son duragi olan Dökümhane Hamami önünde yeni proje hakkinda bilgiler veren Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Yildirim'a da önemli bir vizyon katacak olan projeyi en geç 4 ayda tamamlamayi hedeflediklerini söyledi. Davutkadi ve Emirsultan bölgesinin bu hat ile Zafer Meydani'na dolayisiyla tarihi çarsi ve hanlar bölgesine baglanacagini hatirlatan Baskan Altepe, turistik amaçli olarak hayata geçirdikleri tramvay hatti projesinin bundan sonda bölge halkinin günlük ulasim ihtiyaçlarini da karsilayacagini kaydetti. Incirli Caddesi üzerindeki Incirli Hamami ve Dökümhane Hamami'nin restorasyonu ile ilgili proje çalismalarini tamamladiklarini da hatirlatan Baskan Altepe, "Dökümhane Hamami'ni bölgeye hitap eden önemli bir kültür merkezi haline getiriyoruz. Bu sayede Zafer Meydani ile Yildirim'in en önemli kültür merkezlerinden biri olan Dökümhane Hamami'ni birbirine baglamis olacagiz" dedi.
Yol trafige kapatilmayacak

Hattin ikinci etabinin Cumhuriyet Caddesi'nden farkli bir sekilde çalisacagini vurgulayan Baskan Altepe, yolun trafige tamamen kapanmayacaginin altini çizdi. Toplam 4 seritli olan caddede sadece 1 seridin tramvaya ayrilacagini ve kalan 3 seridin yine araçlar tarafindan kullanilacagini dile getiren Baskan Altepe, "Zaten su anda yolun iki yani sagli sollu parklanmaya ayrilmis durumda. Biz sadece bir parklanma seridini kapatmis oluyoruz. Tramvayin çalisacagi tek seridi bordürlerle diger seritlerden ayirmis olacagiz. Mevcut hatta istasyon binasi ve trafo binalarimiz var. Bu bölgede sadece ray dösemesi ve elektrik hatlari yapilacak. Hatta kullanilacak 3 makasin siparisini verdik, raylarin temini çalismalari sürüyor. Kisa süre içinde çalismalari baslatip, halkimizin bu hatti en kisa zamanda kullanmasini hedefliyoruz" diye konustu.

Baskan Altepe, mevcut bulunan 3 tramvaya ilave olarak 2 yeni tramvay daha alinacagini ve hatta 4 tramvayin çalisacagini, projenin yaklasik 2,5 milyon TL'ye mal olacagini da sözlerine ekledi.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler