Deniz Kuşu'nun resmi açılışını Başbakan Yardımcısı Arınç yaptı

‘Deniz Kusu’nun resmi açilisini Basbakan Yardimcisi Arinç yapti

BURSA – Bursa Büyüksehir Belediyesi’nin Bursa ile Istanbul arasini 18 dakikaya indiren deniz uçagi seferlerinin resmi açilisini yapan Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç, daha sonra ayni uçakla Istanbul’a gitti. Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, vatandaslardan gelen yogun talep üzerine 2,5 ay önce baslattiklari BUDO seferlerinde 70 bin yolcuyu astiklarini belirterek, ayni ilgiyi deniz uçagi seferleri için de beklediklerini söyledi.

Bursa’nin her alanda ulasilabilir bir kent olmasi hedefi dogrultusunda kent içi ulasimin yaninda deniz otobüsleri ile sehirlerarasi ulasimda da yeni bir dönem baslatan Büyüksehir Belediyesi’nin Bursa Istanbul arasini 18 dakikaya indiren deniz uçagi seferlerinin resmi baslangiç töreni Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç’in da katildigi törenle yapildi. Büyüksehir Belediyesi’nin ulasimda çesitliligini gösteren BUDO            ‘ya ait Hüdavendigar Gemisi de tören öncesi Gemlik Iskelesi’ne demirlerken, törene AK Parti Il Baskani Sedat Yalçin, AK Parti Gençlik Kollari Genel baskan Yardimcisi Ahmet Kiliç, Burulas Genel Müdürü Levent Fidansoy’un yani sira vatandaslarin da ilgisi yogun oldu.

Öncü kent olma yolunda ilerliyoruz

Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, törende yaptigi konusmada Büyüksehir Belediyesi’nin ulasim yatirimlarina degindi. Bursa’nin her alanda öncü bir kent olma yolunda hizla ilerledigini ifade eden Baskan Altepe, “Kestel hatti ile birlikte 40 kilometreye ulasan kisi basi en yüksek tren hatti Bursa’da oluyor. Bursa modern ulasimla, modern araçlarla çagdas ulasima kavusuyor. Yerli tramvayla Bursa büyük bir hamle yapti. Artik metro vagonlari, hizli tren vagonlari Bursa'da üretiliyor. Sehir demir aglarla örülüyor. Yeni yollar yapiliyor, yeni caddeler açiliyor. Bir cadde açmak için 350 bina yiktik. 4 yilda 800 binayi yeni yollar açmak için yiktik. Gemlik, Kumla Meydani'nda da yikimlarimiz hizla sürüyor. Yeni yapilan yollarla, köprülerle, kavsaklarla ulasim hizla nefes aliyor. Uludag'dan sahillere kadar her alanda yatirimlarimiz sürüyor. Bu dönem Bursa'nin kent içi yatirimlarinin yaninda diger sehirlerle baglantisi çok önemli. Bursa'nin çevre illerle baglantisinin artmasi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

BUDO 70 bin yolcuyu asti

Bursa’da ulasim çesitliliginin ilk adimi olarak 2,5 ay önce deniz seferlerini baslattiklarini hatirlatan Baskan Altepe, “Bastan blöf yapiyoruz zannettiler. 4 gemi ile baslayinca ciddiyetimizi anladilar. Bursa halki istedi, Istanbullu dostlarimiz istedi. Seferleri baslattik, halkimiz da arkamizda durdu ve 70 bin yolcuyu astik, Bu ay sonunda 100 bin yolcuya ulasacagiz. Istanbul'a komsu olmayi avantaja çevirmek istiyoruz. Bursa 25 sanayi bölgesiyle Istanbul'un en önemli ortagi. Her gün binlerce insan iki sehir arasinda gidip geliyor. Bu trafigi daha da gelistirmek için zamani önemli olan insanimizin kolay ulasimini bu uçaklarla sagliyoruz. Bundan sonra bu baglantimizi havadan da saglamis oluyoruz. Gemlik'ten kalkan uçaklarimiz Istanbul'un kalbine, Haliç'e iniyor. Vatandaslarimiz birkaç dakikada Istanbul'un çarsilarina varmis oluyor. Bu kadar güzel bir nimet. Izin alirsak baska noktalara da uçacagiz. Halkimizin destegini aliyoruz. Denizde verdikleri destegi havada da vermelerini bekliyoruz” diye konustu.

Büyüksehir kartellesmeyi kirdi

Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç da hükümet olarak ulasimda farkli seçenekler meydana getirmeye çalistiklarini belirterek, Büyüksehir Belediyesi tarafindan baslatilan BUDO seferlerinin önemine vurgu yapti. Büyüksehir Belediyesi’nin deniz seferlerini baslatmaya mecbur kaldigini ifade eden Arinç, “Bugünkü deniz uçagi, sadece ulasimda bir noktadir. Bunun bir açidan baska bir kardesi de BUDO olarak hizmete girdi. Istanbul ile Bursa arasinda ulasimi deniz otobüsleriyle yapiyoruz. Büyüksehir mecbur kaldi. Halkimiz bunu istedi. Mevcut isletmenin fiyat uygulamalari vatandasi tedirgin etti. Çok pahali hale geldi. Tek olunca kartellesti, fiyati istedigi gibi koydu. Arabasina ayri, soförüne ayri, yolcusuna ayri para. Astari yüzünden pahali hale geldi. Büyüksehir, vatandasimizin taleplerini görmezlikten gelmedi. 4 deniz otobüsüyle bu ulasimi sagladi. Fiyatlara denge geldi. 18 liraya, indirimli olursa 14 liraya bir seferde 300 kisi Istanbul’a merhaba diyecek noktaya geldi. Rekabet var, hem hizmette, hem ulasimda. Fiyatlara denge geldi. Büyüksehir vatandasimizin ulasimdaki talebini gerçeklestirmis oldu. Bugünkü uçaklar 18 kisiliktir, ama kisa sürede Istanbul’a variyor. Ulasimdaki temel hedefimiz konforlu, ucuz seyahattir. Ulasimin kolaylasmasidir. Zaman çok önemli. Hükümet olarak görevimiz ulasimda farkli seçenekler meydana getirmektir” dedi.

“Her seyin bir zekati var”

Deniz uçagi fiyatinin 100 TL olarak pahali görünebilecegini ancak kiza zamanda ulasim için tercih edilecegini ifade eden Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç, Gemlikliler adina hem Büyüksehir Belediyesi’nden hem de uçuslari gerçeklestiren firmadan bir talepte bulundu. “Her seyin bir zekati vardir” diye söze baslayan Arinç, “40’ta bir. 40 günde bir bu deniz uçagina Gemlikli gençleri, hanim kardeslerimizi bindirip, Istanbul’un üzerinden merhaba dedirtsek, bin metre yükseklikten sagi so


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler