Nairobi'nin ulaşımına Bursa modeli

23- KENYA'NIN NAIROBI SEHRINI GELISTIRMEDEN SORUMLU BAKANI ROBINSON NJERU GITHAE VE BERABERINDEKI HEYET BURSA'YA GELEREK BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI'NIN ULASIM SIRKETI BURULAS'IN, TOPLU TASIM SISTEMLERI KONUSUNDA INCELEMELERDE BULUNDU.

- BÜYÜKSEHIR BELEDIYE BASKANI RECEP ALTEPE'YI DE ZIYARET EDEN KENYALI HEYET, BURSA'NIN TOPLU ULASIM SISTEMLERINI NAIROBI IÇIN ÖRNEK ALDIKLARINI VE SISTEMIN KURULMASI IÇIN BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI'NDEN DESTEK ISTEDIKLERINI SÖYLEDI.

BURSA - Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe'yi ziyaret eden Kenya'nin Nairobi Sehrini Gelistirmeden Sorumlu Bakani Robinson Njeru Githae, 4 milyonluk sehirlerindeki toplu ulasimda yasanilan sikintiyi Bursa'da uygulanan sistemle çözmek istediklerini söyledi.

Nairobi'den gelen heyet ilk olarak Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin ulasim sirketi BURULAS'in basta hafif rayli sistem olmak üzere, tüm toplu ulasim sistemleri, konusunda incelemelerde bulunarak, sehirdeki ulasim agi ile ilgili de bilgiler aldilar.

BURULAS Isletme Merkezi'ne gelerek sistemleri yerinde inceleyen Nairobi Sehrini Gelistirmeden Sorumlu Bakani Robinson Njeru Githae, Müstesar Philip Onyango Sika ve Bilgi Iletisim Teknolojileri Müdürü G. M Kariuki, BURULAS Genel Müdürü Ali Kaya ile rayli sistemler ve otobüs ile toplum ulasim konularinda görüs alisverisinde bulundular.

"Bursa'nin ulasimdaki basarisi sasirtti"

Nairobi'de uygulamak istedikleri elektronik ücret toplama sistemi hakkinda da E-Kent firmasi yetkilileriyle görüsen Kenyali heyet adina konusan Bakan Robinson Njeru Githae, Nairobi'de uygulanacak ulasim projeleri için Bursa'nin tecrübe ve deneyimlerden yararlanacaklarini söyledi. Bakan Githae, "BURULAS'in basari hikayesini daha önceden duymustuk. Normalde birçok belediyede aksi yasanmasina ragmen Bursa'da belediyenin ulasimdan gelir elde ediyor olmasi çok önemli. BURULAS belediyeye kaynak da sagliyor. Bu yüksek basariyi nasil kazandiklarinin detaylarini ögrenmek için Bursa'ya geldik. Bu sistemi kendi ülkemizde de baslatmak için uygulamanin neyi gerektirdigi hakkinda fikir alisverisinde bulunuyoruz" diye konustu.

Daha sonra BURULAS'in faaliyetlerini anlatan sunumu izleyen Nairobili konuklar, rayli sistem atölyesini de gezerek çalismalari yerinde gözlemlediler.

"Destege haziriz"

BURULAS'in isletim merkezinin ardindan Nairobili heyet, Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe'yi makaminda ziyaret etti. Gelisim yönünde atilacak her türlü adima Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin destek vermeye hazir oldugunu vurgulayan Baskan Altepe, "Metropol sehirlerin sorunlari da büyüktür. Özellikle ulasim ve toplu tasima problemini çözmek hiç de kolay degil. Biz de bazi konulardan bizden daha gelismis ülkelerde ve kentlerde incelemeler yaparak oralardaki teknik ve teorik çözümleri Bursa'ya tasiyoruz. Ulasim konusundaki profesyonel ekiplerimiz daha iyi hizmet verebilmek için kaynak ve sorunlara çözüm alternatiflerini sürekli arastiriyorlar. Öyle ki ulasim karsiligi olmayan bir yatirimdir. Para kazanmak için degil kentin gelisimine ve yasam kalitesine katki saglamak için yapiliyor. Bu yüzden ucuza ve uzun vadeli planlamasi gerekiyor. Bursa olarak biz de bugünlerde rayli sistemin gelistirilmesi üzerine çalisiyoruz. Vagonlari kendimiz yapmak ve raylari kendimiz dösemek için alternatif çözümler ariyoruz. Nairobi'ye de bu gelisim ataginda tecrübelerimiz, birikimimiz ve sistemlerimizle destek olmaya haziriz" dedi.

"Nairobi'ye ulasimda Bursa örnek olacak"

Nairobi Sehrini Gelistirmeden Sorumlu Bakani Robinson Njeru Githae, 4 milyon nüfuslu Nairobi'de günlük 5,5 milyon ulasim sirkülasyonu yasandigina dikkati çekerek, bu ulasim yüzde 50'sinin yaya olarak yapildigina isaret etti. Toplu ulasim araçlarinin ise tamaminin özel sektörün elinde oldugunu kaydeden Bakan Githae, devletin hiçbir toplu ulasim sisteminin bulunmadigina dikkati çekti. Ulasimi kontrol altina alabilmek için bir dönüsüm projesi hazirladiklarini ifade eden Bakan Githae, yaklasik bin ticari araci dönüsüme tabi tutacaklarini kaydetti. Nairobi'de hafif rayli sistemi de toplu ulasima dahil etmek istediklerini vurgulayan Bakan Githae, Bursa'nin otobüs planlamasi ile rayli sistem konusundaki basarisindan faydalanmak için incelemelerde bulunduklarini belirtti. Bakan Githae, Nairobi'ye kurulacak sistemde Bursa Büyüksehir Belediyesi'nin destegine ihtiyaç duyduklarini sözlerine ekledi.

Nairobi'nin gelisimine katki saglamaya hazir olduklarini yineleyen Baskan Altepe Bakan Githae'ye Iznik çinisi hediye ederken, Bakan Githae de Baskan Altepe'ye, Nairobi'nin simgesi olan el yapimi bir fiil, Kenya kahvesi ile Nairobili Masai Savasçilari'nin giydigi geleneksel bir kiyafeti hediye etti.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler