Bursalılar Ulaşımda Konfor İstiyor

 

Bursa’da özel halk otobüsleri ile Bursa Büyüksehir Belediyesi arasinda yasanan sikintinin ardindan vatandasa, “Bursa ulasimindan memnun musunuz?” sorusu soruldu. Bin 500 vatandasin katildigi ankette halkin, Bursa Büyüksehir Belediyesi’ne ait metro ve sari otobüslerden memnun kaldiklari ortaya çikti.

BURSA (IHA) - Bursa’da özel halk otobüsleri ile Bursa Büyüksehir Belediyesi arasinda yasanan sikintinin ardindan vatandasa, “Bursa ulasimindan memnun musunuz?” sorusu soruldu. Bin 500 vatandasin katildigi ankette halkin, Bursa Büyüksehir Belediyesi’ne ait metro ve sari otobüslerden memnun kaldiklari ortaya çikti.

Tüsivar arastirma sirketi halkin ulasim konusunda nabzini tuttu. Son zamanlarda Bursa Büyüksehir Belediyesi ile Özel Halk Otobüsleri arasinda yasanan sikintilarin ardindan vatandaslarin Bursa ulasimi konusunda görüsleri alindi. Bin 500 kisiyle yapilan yüz yüze görüsmede halkin çogunlugunun ulasim konusunda Bursa Büyüksehir Belediyesi’ne ait sari otobüslerden memnun kaldiklari ögrenildi. Vatandaslar, özel halk otobüsleri soförlerinin davranislarindan, asiri hiz yapmalarindan ve trafik kurallarina uymamalarindan dolayi rahatsiz olduklarini belirterek, yesil otobüslere kötü not verdi. Halkin en çok memnun kaldigi ulasim araci ise BursaRay oldu. Sehrin dogu yakasi ile bati yakasini birlestiren metro vatandaslarin en çok tercih ettigi ulasim araci oldu. Konforlu ve zamaninda ulasmasi sayesinde vatandaslar metro hattinin uzatilmasini istedi. 
Vatandaslara özel halk otobüsleriyle ilgili yöneltilen, “Otobüsün bekleme süresi, sefer sikligi, otobüs soförünün davranis sekli, araç kullanim sekli, trafik kurallarina uyup uymadigi” seklindeki sorulara tek tek cevap arandi. Vatandaslarin verdigi cevaplarda halkin yüzde 23’ünün özel halk otobüslerinden memnun olmadigi, yüzde 34’ünün kismen memnun oldugu, yüzde 10’nun hiç memnun olmadigi, yüzde 6’sinin ise çok memnun oldugu belirtildi.

Merkez Osmangazi ilçesinde halkin yüzde 23.85’i, Yildirim ilçesinde 19.69’u, Nilüfer’de ise halkin yüzde 28.18’in memnun olmadigi belirtildi. Yine Nilüfer ilçesinde halkin yüzde 9.85’inin, Osmangazi ilçesinde 11.28’inin, Yildirim’da ise 10.39’unun özel halk otobüslerinden hiç memnun olmadiklari belirtildi. Arastirmada, Osmangazi ilçesinde halkin yüzde 3.06’si, Nilüfer’de 4.74’ü, Yildirim’da ise 10.08’i “Özel Halk Otobüsleri’nden çok memnunum” cevabini verdi.

Bursa Büyüksehir Belediyesi’nin sari otobüsleriyle de ilgili vatandaslarin yüzde 62’si “memnunum” cevabini verdi. Halkin yüzde 26’si “kismen memnunum” derken, yüzde 5’inin sari otobüslerden hiç memnun olmadigi belirlendi. Yildirim ilçesinde halkin yüzde 68.88’i sari otobüslerin hizmetlerinden memnun kalirken, yüzde 3.83’ü hiç memnun olmadigini, yüzde 7.78’inin ise memnun olmadigi ögrenildi. Osmangazi ilçesinde sari otobüslerden halkin yüzde 57.91’inin memnun oldugu, yüzde 7.50´sinin ise memnun olmadigi belirtildi. Nilüfer ilçesinde ise halkin yüzde 61.87’sinin sari otobüslerden memnun olduklarini, yüzde 3.89’unun ise hiç memnun olmadigi ögrenildi.

EN ÇOK MEMNUNIYET METRODA
Sehrin dogusu ile batisini birbirine baglayan metro ise vatandaslarin en çok memnun kaldiklari ulasim hatti oldu. Konforlu olmasi, sefer sikligi ve metronun zamaninda gelmesi vatandaslarin metroyu tercih etmelerindeki en büyük etken oldu. Arastirmaya göre Bursa genelinde vatandaslarin yüzde 87’si metrodan memnun olduklarini, yüzde 10’unun kismen memnun oldugu, yüzde 1’inin ise memnun olmadigi, yüzde ikisinin de hiç memnun olmadigi ortaya çikti.
Yapilan arastirma hakkinda bilgi veren Tusivar Yöneticisi Gürkan Duman, “Çalismamiz üç merkez ilçede bin 500 vatandasla yüz yüze yapildi.Toplu tasima araçlari sari otobüs, yesil otobüs ve metro baz alinmis, vatandasimiza ulasimda yasadiklari zorluklar, sikintilar ve beklentileri sorulmustur. Örnegin, bekleme süresi güzergah düzeni,sefer sikligi, hareket saatlerine uyulmasi, otobüs ve metro temizligi, yaz ve kis sicaklik seviyesi, kapasite yeterliligi, engellilere yönelik hizmetleri, otobüs ve metronun güvenligi, ulasim ücretleri, soför tutum ve davranislari gibi sorular vatandasa sorulmustur” dedi.

 


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler