İPEKBÖCEĞİ TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE

IPEKBÖCEGI’ TÜRKIYE’NIN GÜNDEMINDE

BURSA – Bakanlar, milletvekilleri, valiler, kaymakamlar, üniversite rektörleri, savcilar ve isadamlarindan olusan Dostlar Meclisi, Bursa bulusmasinda Büyüksehir Belediyesi’nin danismanliginda üretilen yerli tramvay ‘Ipekböcegi’ne hayran kaldi.

Istanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun onursal baskanliginda Prof.Dr. Nevzat Yalçintas önderliginde kurulan ve koordinatörlügünü gazeteci Sami Özey’in yaptigi Dostlar Meclisi üyeleri Bursa’da bulustu. Bursa Büyüksehir Belediyesi’nin ev sahipliginde yapilan toplantiya Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Vali Sahabettin Harput, Yildirim Belediye Baskani Özgen Keskin, eski bakanlardan Ali Coskun, Istanbul Vali Yardimcisi Hayrullah Ibrahim Sun, Istanbul Cumhuriyet Bassavci Vekili Zekeriya Öz, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Baskani Ayhan Bölükbasi ile Istanbul ve Bursa’dan isadamlari katildi.

 Bursa’yi gelecege tasiyoruz

Türkiye’de politika, sanayi, sanat, spor, egitim ve basin camiasinin önde gelen isimlerine Bursa’da hayata geçirdikleri çalismalar hakkinda bilgi veren Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, hizmeti ibadet askiyla sürdürdüklerini belirterek, Büyüksehir tarihinde 20 yilda yapilan yatirimlari 4 yila sigdirdiklarini söyledi. Yaklasik 14 milyonluk nüfusu ile Istanbul’un Bursa için büyük önem tasidigi ifade eden Baskan Altepe, Istanbul’a daha da yaklasabilmek için her türlü yatirimi hayata geçirdiklerini vurguladi. Sadece Bursalilarin degil, Istanbullularin da yogun talepleri üzerine 2,5 ay önce BUDO ile deniz seferlerini baslattiklarini kaydeden Baskan Altepe, bu kadar kisa zamanda 70 bin yolcuyu astiklarini ve ay sonuna kadar 100 bin yolcu hedefine ulasacaklarini vurguladi. Yine Bursa Istanbul arasini 18 dakikaya indiren deniz uçagi seferlerinin de ilk günden itibaren yogun ilgi gördügünü ifade eden Baskan Altepe, her gün binlerce kisinin karsiliklari olarak girip geldigi Istanbul’a ulasimin artik dakikalarla sinirli hale geldigine degindi. Gelecegin Bursa’ni imar etmek adina kararli adimlar atmaya devam ettiklerini ifade eden Baskan Altepe, planlarda olmasina ragmen uygulamada bulunmayan yollarin bu dönem ortaya çiktigini, mahallelerinin sosyal donati alani ve parklara bu dönem kavustugunu kaydetti.

Ipekböcegi’ne övgü

Baskan Altepe, sunumunda Bursa’nin sanayideki gücünü de en iyi sekilde degerlendirdiklerini, Büyüksehir Belediyesi’nin danismanliginda üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayinin tüm testlerden geçerek ihalelere katilma hakkini elde ettigini vurguladi. Baskan Altepe, yerli tramvayi üreten firmanin, bu kadar kisa zamanda yabanci partnerlerle anlasma yaptigini ve Italya’nin hizli tren altyapisinin seri üretimine Bursa’da baslanacagini kaydetti. Yerli tramvay üretimi projesini alkislarla destekleyen davetliler, ipekböcegini raylarda test etme imkani da buldu. Proje koordinatörlügünü yürüten Büyüksehir Belediyesi Baskan Danismani Taha Aydin, ‘Ipekböcegi’nin teknik özelliklerini, Burulas test pistindeki tramvayda anlatti. Türkiye’nin ilk yerli tramvayi ile kisa bir yolculuk yapma imkani da bulan Dostlar Meclisi üyeleri, Büyüksehir Belediyesi ve üretimi gerçeklestiren firmayi kutladi.

BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA ILISKILER SUBE MÜDÜRLÜGÜ


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler