Bursa'da Tarihi Gün

135TRAMVAYLA NOSTALJIK YOLCULUK BASLADI

TARIHI ÇARSI VE HANLAR BÖLGESI'NI BURSA'NIN YENI VITRINI HALINE GETIRECEK NOSTALJIK TRAMVAY SEFERLERI TÖRENLE BASLADI.

BÜYÜKSEHIR BELEDIYE BASKANI RECEP ALTEPE, CUMHURIYET CADDESI'NIN BURSA'NIN GECE GÜNDÜZ YASAYAN BIR MERKEZI OLACAGINI SÖYLEDI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi tarafindan kentin yeni cazibe merkezi haline getirilen Cumhuriyet Caddesi'nde projelendirilen nostaljik tramvay, seferlerine coskulu bir törenle basladi.
 
Tarihi Çarsi ve Hanlar Bölgesi'ni kentin vitrini haline getirmeyi amaçlayan Büyüksehir Belediyesi'nin, Cumhuriyet Caddesi'ni Bursa'nin 'Istiklal Caddesi' haline getirecek olan nostaljik tramvayi seferlerine basladi. Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, deneme seferlerinin vatandaslardan büyük ilgi gördügü nostaljik tramvayin Cumhuriyet Caddesi'ne hareket getirecegini söyledi.

Baskan Altepe, Gökdere'den baslayip, Zafer Meydani'na ulasan yaklasik 1,5 kilometrelik güzergahta çalisacak olan tramvay hattinin yani sira cadde üzerindeki çevre düzenleme çalismalarinin bir ay içinde bitirilecegini belirtti.
Nostaljik tramvay 5 ayda seferlerine basladi

Baskan Altepe, çarsiya can katacak olan Cumhuriyet Caddesi tramvayinin proje çalismalarinin Ocak ayi basinda basladigini ve Mayis ayinda tamamlandigini söyleyerek, "Hedefimiz Bursa'nin güzellesmesi, canlanmasi. Bursa'nin atardamari olan çarsinin hareketlenmesini istiyoruz. Çarsi çökerse kent çöker, çarsi canlanirsa kent canlanir. Bizler bütün kurum ve kuruluslarimizla bu bölgeyi yasatiyoruz. Bu bölge ecdadimizin emaneti. Hanlar Bölgesi, Sultan Orhan'in Bursa'yi fethinden sonra kurdugu ilk semt. Ilk çarsi burada kuruldu, buradan dünyaya ihraç edildi. Bu bölgenin canlanmasi konusunda 7 yil önce çalismaya basladik. Çarsimizi vizyon çarsi haline getirdik" dedi.
"Tarihi eserlere fonksiyon veriyoruz"

Bölgedeki tarihi yapilarin, ana aksiyla ve sokaklariyla elden geçirildigini vurgulayan Baskan Altepe, tüm mirasin ayaga kaldirildigini vurgulayarak, "Gerek satin aldigimiz, gerek tahsisle, kat karsiligi veya kiralayarak aldigimiz tüm eserleri canlandirip, fonksiyon veriyoruz. Yüzyillarca önce yapilan göz nuru eserleri gelecek nesillere yasayan canli bir tarih sehrinin unsuru olarak devredecegiz. Reyhan, komple düzenleniyor. Kayhan bölgesi, turistik bölgelerimizin en önemli noktasi olup Kayihan çarsisinda düzenlemeler devam ediyor. Eskisehir Hani, tamamlanip butik otel olarak hizmet verecek. Yogurtlu ve Sadirvanli hanlarda da çalismalar sürüyor. Yiktigimiz Tekel binasinin 8500 metrekarelik alaninda güzel bir meydan önümüzdeki 10 gün içinde faaliyete baslayacak. Cumhuriyet Caddesi'ndeki binalarin da hepsini elden geçiriyoruz" diye konustu.
"Bölge gece gündüz yasayan bir merkez olacak"

Tarihi çarsi ve hanlar bölgesinin yerli ve yabanci turistler tarafindan en çok ziyaret edilen noktalarin basinda geldigini hatirlatan Baskan Altepe, "Bölgenin UNESCO Dünya Mirasi Listesi'ne alinmasi yönündeki çalismalarimiz hizla sürüyor. Tramvay hattimizla bölgeye olan ilgi daha da artacak. Ayni zamanda bölge yayalara terk edilmis olacak. Tramvay seferlerinin yaninda yaptigimiz cephe düzenlemeleriyle burasi Bursa'nin gece gündüz yasayan bir merkez olacak. Kaliteli bir alisveris mekani olacak bu bölgeye, bu çarsimiza yatirim yaptigimiz müddetçe rakibimiz olmayacak. Bu konuda esnafa da büyük is düsüyor. Hizli bir dönüsüm ve degisim yasiyoruz" dedi.
"Bursa'ya ne yapsak azdir"

Ticari hareketliligin yogun oldugu Cumhuriyet Caddesi'nin yayalasmasinin önemine deginen Baskan Altepe, "Burada artik boydan boya 1,5 km tramvay çalisacak. Alman mali 3 adet tramvayi Bursa'ya getirdik. Moda hattinda da kullanilan bu tramvaylar tamamen elden geçirildi, içi disi yenilendi. Cazip ücretlerle çalisacak. Çarsimiza kent aksesuari olarak burayi kazandirmak ve örnek bir çalisma olarak, sosyal alanlariyla, restoranlariyla kafeleriyle, sosyal yasamin merkezi haline gelecek projeyi Bursa'ya kazandiriyoruz. Dünyanin en güzel çarsisini yapalim istiyoruz. Bu birikim bizde var. Buradaki ziynetler, güzellikler görülecek. Bir ay sonra cepheler tamamlandiginda çok daha farkli Cumhuriyet Caddesi görecegiz. Bursa'ya ne yapsak azdir. Bu faaliyetlerimizi artirarak devam ediyoruz. Her konuda oldugu gibi çarsimizla esnafimizla yine örnek olacagiz" seklinde konustu.
"Bursa'yi dünya çapinda bir merkez haline getiriyoruz"

Bursa Valisi Sahabettin Harput, dünya çapinda bir marka sehir olan Bursa'nin yillardir unutulmaya yüz tutan degerlerinin öne çikarilmasi gerektigini hatirlatarak, "Bursa denince akla yesil, tarih, dünyaya asaletin dalga dalga yayildigi bir sehir gelirdi. Bursa'nin güzelliklerini yeniden öne çikarmak gerekli. Ben de bu güzel projenin gerçeklestirilmesi nedeniyle Baskan Altepe'yi tebrik ediyorum. Bundan sonra Bursa, Uludag'i, Yesil'i, termali, tarihi, sokaklariyla deger kazanacak. Bu hepimizin ortak görevi. Bursa'yi dünya çapinda bir merkez haline getiriyoruz. Hepimize görev düsüyor. Bu hizmetler unutulmayacak" dedi.
"Bursa hazinelerle dolu bir kent"

AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak ise Bursa'nin gençliginde emekliler sehri oldugunu ve son 40 yilda çok büyüdügünü belirterek, "Bursa büyürken hormonlu büyüdük. Bursa bir antik kent. Simdi bu hazineleri ortaya çikariyoruz. Kolay bir is degil, çok zor. Bursa hazinelerle dolu bir kent. Belediye baskanlarimizi tebrik ediyorum. Cumhuriyet Caddesi, kentin ganimeti oldu. Rahatsizlik verdik ama bu güzelliklerin keyfini çikaracagiz. Böyle kentlerde ciddi isler yapmak radikal kararlar almakla mümkündür. Kent merkezinin cazibe noktalarinin kentin disina kaydirilmasi noktasinda kent merkezindeki yogunlugun belirli yerlere tasinmasi gerektigini düsünüyorum. Bunlari rahatlikla söylüyorum, bedel ödemeye hazirim. Esnaf ilerleyen günlerde yasadigi sikintiyi unutacak" dedi.
"Bursa, küllerinden doguyor"

Osmangazi Belediye Baskani Mustafa Dündar, "Bursa kendini buluyor. Büyüksehir ve Osmangazi belediyelerinin tarihi mirasa sahip çikmalariyla Bursa kendine geliyor, küllerinden doguyor. Bu sayede bizler tarihimizi taniyor ve gurur duyuyoruz" dedi.

Osmanli'yi kuran sehir Bursa'da tarihi eserlerin ayaga kalkmasiyla kentin Türkiye disinda da adini duyurdugunu kaydeden Dündar, "Bursa'da herkes en az belediyeler kadar Bursa'ya sahip çikmalidir. Bu sayede Bursamiz ve ülkemiz sahlanacak" seklinde konustu.
Hayaller gerçek oldu

Cumhuriyet Caddesi Esnaflari Sanayici Isadamlari Dernegi (CUMSIAD) Baskani Erkan Öncel, uzun yillardir kurduklari hayali gerçege döndüren Baskan Altepe'ye Cumhuriyet Caddesi'ndeki düzenlemeler için tesekkür etti. Öncel, Cumhuriyet Caddesi'nin Bursa ekonomisinin can damari olmasina ragmen yillarca ihmal edildigini, gürültü ve trafik karmasasi içinde çalismalarini yaptiklarini söyleyerek, "Bugün herseyin degistigi gün olarak tarihe geçecektir" dedi.
CUMSIAD Baskani Öncel, tarihi mirasa önem veren Baskan Altepe'ye sampiyon Bursaspor'u temsil eden bir tablo hediye etti.

Büyüksehir Belediye Bandosu ve Bursa Anadolu Kiz Lisesi Bandosu'nun konserleriyle renk kattigi törene Yildirim Belediye Baskani Özgen Keskin, Bursa Emniyet Müdürü Halil Yilmaz, AK Parti Il yöneticileri ve milletvekili adaylari, Bursa Kent Konseyi üyeleri ve vatandaslar katildi.

Büyüksehir Belediyesi Karagöz Halk Danslari Toplulugu'nun Bursa yöresi halk danslarini sergiledigi törende kentin simgelerinden olan Karagöz ve Hacivat da esprileriyle vatandaslari kahkahaya bogdu.
Baskan Altepe, törenin son


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler