Yeni Nesil Vagonlar Raya İndi

132YENI NESIL VAGONUN ILK SÜRÜSÜNÜ BASBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ YAPTI.

BURSA BÜYÜKSEHIR BELEDIYESI TARAFINDAN ALINAN VE ALMAN BOMBARDIER FIRMASI TARAFINDAN ÜRETILEN YENI NESIL VAGONLAR, SEFERE BASLADI.

BASKAN ALTEPE, MEVCUT VAGONLARIN DA KLIMALI HALE GETIRILDIGINI HATIRLATARAK, BURSA'DA TOPLU ULASIMIN DAHA KONFORLU VE MODERN HALE GETIRILDIGINI SÖYLEDI.

DEVLET BAKANI VE BASBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ, "GEÇMISTEN BU YANA RAYLI SISTEMLER KONUSUNDA YATIRIM YAPAN ESKI BASKANLARA VE BU YATIRIMLARI TAÇLANDIRAN RECEP ALTEPE'YE TESEKKÜR EDIYORUM" DEDI.

Bursa Büyüksehir Belediyesi tarafindan alinan 30 yeni nesil vagondan ikisi raya indi. Baskan Altepe, yeni gelecek vagonlarla birlikte filonun 78 araca çikacagini hatirlatarak, mevcut vagonlara klima takilmasiyla birlikte toplu ulasimin daha da konforlu hale gelecegini kaydetti.
 
Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç, Bursa Milletvekilleri Hayrettin Çakmak ve Ali Kul, Bomberdier Hafif Rayli Sistemler Baskani Germar Wacker, AK Parti Il Baskani Sedat Yalçin ile çok sayida vatandasin katildigi törende konusan Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Bursa'da toplu ulasimin gün geçtikçe daha konforlu hale geldigini söyledi.
Rayli sistemlerde öncü kent

Nüfusu 300 bini asan kentlerde tramvaylarin, milyonu asan kentlerde ise metrolarin tek çözüm oldugunu dile getiren Büyüksehir Baskani Recep Altepe, bu nedenle Bursa'da ulasim yatirimlarina büyük önem verdiklerini kaydetti. Yatirim bütçesinin yüzde 70'inden fazlasini ulasima ayirdiklarini hatirlatan Baskan Altepe, rayli sistem yatirimlarinda Bursa'nin öncü kent konumunda bulundugunu ifade etti. Bursa'da 2 yil öncesine kadar 22 kilometre olan rayli sistem hattinin gün geçtikçe uzatildigini dile getiren Baskan Altepe, "6,5 kilometrelik Görükle hatti ile buradan sagladigimiz tasarrufla hiç para ödemeden baslattigimiz Emek hatlarinda insaatlar tamamlanma asamasina geldi. Bunun yaninda 7 durakli Gürsu Kestel hattinin da ihalesini yaptik ve önümüzdeki günlerde insaat baslayacak. Yani 2 yil içinde rayli sistem hattimiz 40 kilometreyi bulacak. Kentin dogusu Kestel ile batisi Görükle merkeze rayli sistemle baglanmis olacak" diye konustu.
Yolcu kapasitesi 320 bini bulacak

Yeni hatlarin ulasima açilmasina paralel olarak yolcu kapasitesinin de arttigini dile getiren Baskan Altepe, 6 ay önce 150 bin olan günlük kapasitenin 200 bine çiktigini, Görükle hattinin tamamlanmasiyla kapasitenin 220 bine, Kestel hattiyla da 320 bine çikacagini kaydetti. Buna bagli olarak vagon talebi dogdugunu da hatirlatan Baskan Altepe, "Suanda 48 vagonumuz var. Yeni gelecek 30 vagonla bu sayi 78'e çikacak. Mevcut vagonlarimizi da yeni vagonlar gibi modern hale getirmek amaciyla klima takma çalismalarimiz sürüyor. Ilk vagona klimayi taktik. Bu yaz ortalarinda tüm vagonlarimiz klimali hale gelecek. Toplu ulasimi daha modern ve konforlu hale getirme yönündeki çalismalarimiz sürüyor" dile konustu.
Yerli vagon geliyor

Yerli vagon üretimi konusundaki çalismalarin da son asamaya geldigini hatirlatan Baskan Altepe, ilk prototip aracin önümüzdeki günlerde raylarda test edilmeye baslanacagini da sözlerine ekledi.
Bursa halki her seyin iyisine layik

Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç ise Bursa'da her geçen gün yeni bir hizmetin açilisini yaptiklarini belirterek, toplu tasimaciligin ise en önemli hizmetler arasinda yer aldigini kaydetti. Her türlü konfora sahip bu araçlarla hizmet verilmesinin önemli oldugunu dile getiren Arinç, "Klimasiz vagonlarin rehabilitasyonu da önemli bir çalisma. Bursa halki her seyin en iyisine layik. Bu yatirimlarla sehrin bir ucundan diger ucuna rayli sistemlerle ulasmak mümkün olacak. Rayli sistem konusunda geçmisten bugüne yatirim yapan tüm baskanlara ve bu yatirimlari taçlandiran baskanimiz Recep Altepe'ye tesekkür ediyorum" diye konustu.

Bomberdier Hafif Rayli Sistemler Baskani Germar Wacker ise yeni araçlarla Bursalilarin rahat ve konforlu ulasim araçlarina kavustugunu söyledi. Yeni araçlari hedefledikleri süreden daha önce teslim etmeye basladiklarini dile getiren Wacker, bunda Büyüksehir Belediyesi ile uyumlu çalismanin etkili oldugunu vurguladi.
Konusmalarin ardindan Wacker, Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç ile Baskan Altepe'ye yeni nesil vagonun minyatürünü hediye etti.

Yeni nesil vagonun ilk sürüsünü ise Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Arinç yapti. Vatmanliktan tam not alan Arinç, vagonu Özlüce istasyonuna kadar götürüp, geri getirdi.

Törene katilan vatandaslar, yapilan hizmetler nedeniyle Baskan Altepe ve Basbakan yardimcisi Arinç'a tesekkür etti.


Yayınlanma Tarihi : 2.9.2014
Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kuruluşudur.

Müşteri Hizmetleri

Hızlı Menü

Bilmeniz Gerekenler